Nie musisz wymieniać frontów mebli lub malować ich ciała. Nie musisz używać czasochłonnych i skomplikowanych metod, aby je przekształcić. Tapetowanie mebli jest łatwym, szybkim i niedrogim rozwiązaniem.

Tapeta to świetny sposób na pokrycie mebli. Dostępnych jest wiele wzorów, kolorów i motywów. Możesz nawet znaleźć to kuszące, aby użyć tej samej tapety zarówno do mebli, jak i ścian. Stworzy to niepowtarzalny efekt wizualny.

Lista potrzebnych produktów:

  • nożyk do tapet
  • kątomierz
  • nożyczki
  • szpachelka dociskowa
  • pędzel
  • papier ścierny
  • taśma miernicza

Tapetowanie mebli - Jaką tapetę wybrać?

Istnieją trzy rodzaje, które można wykorzystać do pokrycia ścian lub jako tapetę na szafkach kuchennych i innych meblach. Po pierwsze, są to tapety papierowe. Są one dostępne w wersjach jedno-, dwu- lub trójwarstwowych i mogą być nawet wodoodporne. Najlepiej jest poszukać innych opcji. Tapety flizelinowe składają się z dwóch warstw. Jest łatwa w użyciu, ponieważ nie kurczy się ani nie rozciąga. Tapety winylowe są wykonane ze spienionego PCV. Są one niezwykle trwałe i odporne na działanie środków chemicznych. Jest to najlepsza tapeta na blaty i biurka, ponieważ nie ściera się.

Tapetowanie mebli - Czy każdy mebel można tapetować?

Tapetowanie może być kreatywnym sposobem na dekorowanie mebli. Tapetę można przykleić na każdy rodzaj mebla. Nie ma znaczenia, czy meble mają wykończenie z laminatu czy drewna. Warto rozważyć, czy wyposażenie może wymagać przeprojektowania.

Jak przygotować meble do tapetowania

Przed rozpoczęciem tapetowania meble muszą być odpowiednio przygotowane. Bez względu na to, czy powierzchnia mebla jest lakierowana czy pokryta okleiną, należy ją zmatowić. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego (np. o ziarnistości 80). W przypadku wosku konieczne są specjalne przygotowania. Po zmatowieniu należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia i pyły. Następnie konieczne będzie odtłuszczenie. Można do tego użyć alkoholu, np. spirytusu lub płynu do mycia naczyń.

Sprawdź jak tapetować tył szafki na https://bunox.com.pl/plytki-do-kuchni/kbgl/jak-tapetowac-tyl-szafki.html

tapetowanie mebli

Cięcie tapety

Cięcie tapety można rozpocząć w trakcie suszenia mebli. Najpierw zmierz meble za pomocą linijki, taśmy mierniczej lub taśmy krawieckiej. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli masz bardzo mało materiału. Jeśli jesteś pewien, że pomiary zostały wykonane dokładnie, możesz ciąć tapetę.

Do cięcia tapety najlepiej używać noża do tapet lub nożyczek. Tępe narzędzie może spowodować, że tapeta będzie się strzępić i wyglądać nieatrakcyjnie. Możliwe, że trzeba będzie wykonać dodatkowe nacięcia pod elementy mebli, takie jak zawiasy. Można to zrobić albo po przyklejeniu, albo od razu. Wszystko zależy od Twoich preferencji i umiejętności wykonywania precyzyjnych cięć.

Jak przykleić tapetę do mebli

Klej do tapet nie jest wymagany do tapetowania mebli. Dobrymi opcjami są klej Wikol i specjalny klej do decoupage. Pierwszy produkt sprawdzi się na większych powierzchniach, podczas gdy drugi jest odpowiedni do mniejszych elementów lub podczas zszywania tapety.

Za pomocą pędzla nanosi się klej na tapetę i podłoże. Trzeba będzie połączyć oba elementy od razu, ponieważ kleje szybko schną i mogą powodować opóźnienia, które mogą utrudnić nam pracę. Mokre ściereczki służą do usuwania nadmiaru kleju z tapety. Pęcherzyki powietrza wygładzamy szpachelką do dociskania.

Nie potrzebujesz kleju, jeśli masz tapetę samoprzylepną. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Tapetowanie mebli - praca końcowa

Po wyschnięciu kleju i tapetowaniu przez około 40 minut można przejść do ostatniego etapu. Należy zabezpieczyć tapetę przed uszkodzeniem, wyblaknięciem czy zarysowaniem. Najlepszą metodą jest nałożenie dwóch warstw lakieru na bazie wody. Po wyschnięciu, meble mogą się przeobrazić!