Skórzane fotele samochodowe są koniecznością dla wielu kierowców. Są wygodne, trwałe, świetnie pachną i są nieco bardziej luksusowo niż fotele tapicerowane. Mogą również pomóc w osiągnięciu wartości odsprzedaży samochodu - ale tylko wtedy, gdy są one utrzymywane w doskonałym stanie.

Podczas gdy są one trwałe, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, skórzane fotele potrzebują specjalnej troski i uwagi, aby zachować ich wygląd. Skóra może zacząć wyglądać na zmęczoną po codziennym zużyciu, więc dobrze jest wiedzieć, jak sprawić, by fotele lśniły jak nowe.

W tym przewodniku pokażemy Ci, jak dbać o skórę jak profesjonalista, z poradami dotyczącymi czyszczenia, kondycjonowania i naprawy wnętrza Twojego samochodu wykończonego skórą.

Jak czyścić i kondycjonować skórzane fotele samochodowe

Utrzymanie skórzanych siedzisk samochodowych w czystości i dobrej kondycji jest wystarczająco proste, ale jeśli nie jesteś pewien, jak do niego podejść i jakich produktów użyć, nasz przewodnik krok po kroku może pomóc.

Będziesz potrzebował:

  • Odkurzacz
  • Środek do czyszczenia i pielęgnacji skóry, z naturalnymi olejami zapewniającymi doskonałą ochronę i połysk.
  • Dwie miękkie ściereczki do aplikatorów

Etap 1

Odkurzyć siedziska za pomocą przystawki z miękką szczotką, aby nie porysować skóry. Usuń jak najwięcej brudu i kurzu, aby ułatwić czyszczenie foteli.

Etap 2

Używając Kremu do Skóry, nanieś niewielką ilość na szmatkę i przetrzyj siedziska, aby usunąć zanieczyszczenia powierzchni. Nie szorować mocno, lecz masować włókna skóry okrężnymi ruchami.

Etap 3

Po nałożeniu produktu pozostaw go do wyschnięcia na kilka minut, a następnie, używając drugiej czystej szmatki, wypoleruj fotele, aby nadać skórze wysoki połysk. Krem do skóry działa jak środek do polerowania, kondycjonowania i zabezpieczania skóry naturalnymi olejami, gwarantując jednocześnie połysk i doskonałe wykończenie. Dowiedz się więcej na https://sklep.motogo.pl/jaki-zestaw-do-czyszczenia-i-konserwacji-skor >>

Wskazówka: Aby utrzymać skórzane fotele samochodowe w czystości podczas jazdy, w schowku należy przechowywać paczkę skórzanych chusteczek do czyszczenia. Produkty takie czyszczą, pielęgnują i nabłyszczają skórę, dzięki czemu fotele będą wyglądać świetnie przed kolejnym pełnym  czyszczeniem.

Jak usuwać plamy ze skórzanych foteli samochodowych

Skóra może zaskakująco łatwo się plamić, a wszelkie ślady mogą być trudne do usunięcia. Jeśli masz uporczywą plamę na skórzanych fotelikach samochodowych, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Będziesz potrzebował:

  • Krem do skóry
  • Dwie miękkie ściereczki do aplikatorów
  • Miękkowłosy pędzel
  • Podkładka czyszcząca 

Etap 1

Aby dokładnie wyczyścić fotele, należy postępować zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami.

Etap 2

Krem nakłada się bezpośrednio na plamę; należy nałożyć ilość wielkości groszku. Wcierać lekko szmatką i pozostawić na pięć minut do wyschnięcia.

Etap 3

Użyj pędzla, aby poruszyć plamę. Twardy, okrągły ruch sprawi, że produkt naprawdę zadziała na skórze, pomagając unieść plamę.

Etap 4

Chwyć za podkładkę do szorowania i lekko potrzyj dotknięte miejsce. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku, ponieważ nie chcesz porysować skóry. Wcieraj lekko tym samym kolistym ruchem i miejmy nadzieję, że plama zacznie schodzić bez zbytniego wysiłku.

Wskazówka: Po usunięciu plamy i wyczyszczeniu foteli, ważne jest, aby je zregenerować. Każde szorowanie usunie powłokę ochronną i zmniejszy połysk, dlatego należy nałożyć odpowiednią ilość Kremu do skór, pozostawić na kilka minut, a następnie wypolerować do uzyskania wysokiego połysku.

Jak naprawić rozdarcie lub pęknięcie w skórzanych fotelach samochodowych

Jeśli skórzane fotele samochodowe nie są regularnie czyszczone i kondycjonowane, istnieje większe ryzyko ich pęknięcia i rozerwania, ponieważ skóra wysycha i staje się mniej elastyczna. Jeśli foteliki uległy rozerwaniu, rozdarciu lub pęknięciu, wykonaj poniższe kroki, aby je naprawić.

Będziesz potrzebował:

  • Zestaw do naprawy skóry - dostępne są kompletne zestawy, zawierające klej do skóry, wypełniacz, nóż do palety, papier ścierny i kolor bazowy (oczywiście upewnij się, że otrzymasz taki sam kolor jak Twoje fotele!)
  • Nożyczki
  • Odkurzacz

Etap 1

Upewnij się, że fotele są czyste i suche przed odkurzeniem wokół krawędzi rozdarcia. Ma to na celu usunięcie luźnych zanieczyszczeń i odłamków przed przystąpieniem do naprawy.

Etap 2

Za pomocą ostrej pary nożyczek, odetnij wszelkie poszarpane krawędzie z okolic rozdarcia. Naprawa będzie działać tylko wtedy, gdy masz czyste krawędzie, więc jest to kluczowy krok.

Etap 3

Zgodnie z instrukcją zawartą w zestawie naprawczym, umieścić materiał nośny wewnątrz rozdarcia i przykleić go klejem skórzanym. Poczekaj, aż klej wyschnie, zanim przejdziesz do następnego etapu.

Etap 4

Przestrzeń między rozdartymi krawędziami wypełnij skórzanym wypełniaczem, używając noża do paletowania, aby równomiernie rozprowadzić go na podłożu. Utwórz warstwy wypełniacza, pozostawiając go do wyschnięcia między aplikacjami.

Krok 5

Do wygładzenia górnej warstwy wypełniacza użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Kiedy będzie gładki i równy, wytrzyj go i pozostaw do wyschnięcia.

Etap 6

Użyj czystej szmatki, aby nałożyć kolor podstawy skóry na wypełniacz. Może być kilkukrotne nałożenie, aby uzyskać taką samą głębię koloru jak w przypadku oryginalnej skóry. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Krok 7

Zastosuj uszczelniacz skóry zgodnie z instrukcją. Ma to na celu zatrzymanie zejścia barwnika, więc jest to ważny końcowy krok w procesie.

Wskazówka: Próbuj naprawiać skórzane siedziska samochodowe tylko wtedy, gdy czujesz się z tym komfortowo i masz wszystkie odpowiednie narzędzia. Profesjonalista prawie zawsze zrobi lepszą robotę, więc zależy to tylko od Twojego budżetu i tego, jak bardzo lubisz być praktyczny podczas konserwacji samochodu.