Prawdopodobnie w innych częściach Stanów Zjednoczonych są piękne przystanki odpoczynku, ale mogę szczerze powiedzieć, że te wzdłuż międzystanowych autostrad w Iowa są jednymi z najładniejszych, jakie kiedykolwiek widziałem.

Stawiają te, z którymi jestem zaznajomiony w Teksasie do wstydu. Jak mówi stare powiedzenie: "Wszystko jest większe i lepsze w Teksasie". Cóż, nie w odniesieniu do terenów wypoczynkowych, z mojego osobistego doświadczenia.

Co to są przystanki wypoczynkowe?

Przystanki odpoczynku są ważne dla osób podróżujących po całym kraju z wielu powodów. Oprócz możliwości korzystania z toalet, często po prostu miło jest zjechać z drogi w bezpiecznym, oświetlonym miejscu, wyciągnąć nogi i trochę poćwiczyć.

Większość przystanków wypoczynkowych ma wyznaczone miejsca, gdzie kierowcy ciężarówek wykonujący przewozy na duże odległości mogą zaparkować na chwilę, a nawet zrobić sobie niezbędne przerwy na sen.

W większych ośrodkach powitalnych, personel może być pod ręką 24 godziny na dobę, aby zaproponować informacje turystyczne dla urlopowiczów do ich stanu, którzy mogą być nieznajomi z tym, co można zobaczyć i cieszyć się. Często dostępne są mapy i broszury, które można nabyć.

Warunki pogodowe i drogowe są dostępne, a dla wygody i bezpieczeństwa podróżnych są często aktualizowane.

Dostępne są automaty, w których podróżni mogą znaleźć różne formy jedzenia i picia. Oczywiście najczęściej są to miejsca piknikowe, często z osłonami na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

Iowa Rest Stops

Okay, może myślisz. Nasza okolica ma wszystko, o czym właśnie wspomniano. Więc co sprawia, że odpoczynek w Iowa jest wyjątkowy?

To jest dzieło sztuki!

Zdjęcia dzieł sztuki znajdujących się na tym stanowisku zostały wykonane w Wilton Rest Area and Welcome Center pomiędzy Davenport a Iowa City przy Interstate 80.

Zrobiłem te zdjęcia na długo przed tym, jak kiedykolwiek myślałem o pisaniu postów czy blogów, więc ograniczają się one tylko do tych trzech zdjęć. Gdybym kiedykolwiek ponownie podróżował po tej części kraju i zatrzymał się na tym konkretnym postoju i innych, na pewno zrobiłbym dużo więcej zdjęć!

Moja mama, która podróżowała ze mną, była pod takim samym wrażeniem tych 10 kolumn ze stali nierdzewnej, z których każda zwieńczona była inną brązową formą reprezentującą różne aspekty występujące w stanie Iowa.

Artysta Tom Stancliffe, który wywodzi się z tego sprawiedliwego stanu, stworzył każdy z nich, a także jeden wewnątrz budynku.

Kto nie kojarzy kukurydzy i Iowa? Myślę, że kiedy większość ludzi myśli o Iowa, to myślą też o tej uprawie i to nie bez powodu.

Zawiera słowa piosenki... "kukurydza jest wysoka jak oko słonia"...

Iowa ma również więcej niż spory udział świń. W rzeczywistości, więcej wieprzowiny jest produkowane w stanie Iowa niż w jakimkolwiek innym stanie w Ameryce, co stanowi około 40.000 miejsc pracy rocznie i miliardy dolarów dla gospodarki stanu. Rocznie w stanie Iowa hoduje się około dwudziestu milionów świń.

Jest więc bardzo właściwe, że owa rzeźba świni została włączona jako przykład rzeczy często widywanych w Iowa.

Pozostałe kolumny ze stali nierdzewnej zostały zwieńczone następującymi przedstawieniami sztuki, które można znaleźć w Iowa:

 • Acorn
 • Prairie Grasses
 • Ryby
 • Książka
 • Kwiat Stożka
 • Tor jezdny ciągnika
 • Akcje Plow
 • Pęknięcie strąkające nasiona

Poza pracami o tematyce żniwnej, które można zobaczyć w Wilton Rest Area, inne miejsca wypoczynku w Iowa mają kilka z poniższych tematów:

 • Theme Pioneer
 • Temat kolei podziemnej
 • Temat edukacyjny
 • Rolnictwo (Henry Wallace) Temat
 • Lewis i Clark Expedition Theme
 • Temat rzeki Mississippi

Te i kolejne przystanki odpoczynku są artystycznie tworzone z wykorzystaniem nie tylko rzeźb, ale i mozaikowych płytek i innych dzieł sztuki, co czyni je nie tylko utylitarnymi, ale i estetycznymi dla zwiedzających, którzy się zatrzymują i korzystają z nich.

Stan Iowa nadal burzy starsze przystanki, a ponieważ budują one nowe zamienniki, sztuka i wzornictwo artystyczne wysuwają się na pierwszy plan. Cóż za wspaniały wizerunek, który tworzy dla państwa, i jakże miły dla podróżnych, którzy zatrzymują się, by korzystać z tych obiektów!

Więc jeśli znajdziesz się podróżując przez stan Iowa, upewnij się i sprawdź niektóre z tych pięknych miejsc odpoczynku. Myślę, że będziecie zaskoczeni tym, co tam znajdziecie!