San Francisco jest jednym z największych miast na świecie, ale niektóre z okolic mają więcej do zaoferowania, niż można by się spodziewać. Napa dostaje sporą część swojej ekspozycji, ale Półwysep Monterey, który składa się z Pacific Grove, Pebble Beach, Carmel i Big Sur, jest mniej popularną wycieczką drogową. Jednak niektórzy uważają ją za jedną z najlepszych na świecie.

Gwiazdy i postaci kultury z całego świata sprawiły, że ten odcinek wybrzeża Kalifornii stał się celem podróży. Tacy jak Bing Crosby, Clint Eastwood (aktor, producent i niegdyś burmistrz Carmel) oraz Beatlesi albo rutynowo odwiedzali to wybrzeże, albo tam mieszkali. Moja siostra prawie wpadła na Mama Cass na Festiwalu Folklorystycznym w Monterey w latach 60-tych. Moja mama widziała Liz Taylor na Fisherman's Wharf, a później Debbie Reynolds prawie w tym samym miejscu. Odległy kuzyn Samuela F. B. Morse'a, twórcy Kodeksu Morse'a, założył Pebble Beach, siedzibę słynnego na całym świecie Turnieju Golfa Crosby'ego i pokazu samochodowego Concourse d' Elegance. Ludzie, którzy mogą jeździć na żywo i podróżować gdziekolwiek na świecie, często wybierają jedno z małych miasteczek na Półwyspie Monterey.

Miałam to szczęście, że dorastałam na tym pięknym półwyspie, w Pacific Grove, domu Monarchy Butterfly. Do dziś ten słynny flutterby (jak żartobliwie je nazywamy) jest chroniony. Zostaniesz ukarany grzywną 500 dolarów za zabicie jednego z nich. Teraz, jako mieszkaniec San Francisco, uwielbiam odbywać tę samą podróż w dół wybrzeża do krainy, o której czas prawie zapomniał. Wynajęcie samochodu na 2 lub 3 dni i wędrówka dwupasmową autostradą nr 1 sprawi, że będziesz zachwycony na każdym kroku. Widoki, tempo, miejsca postoju na jedzenie, zdjęcia czy nocleg sprawią, że będzie to jedna z najbardziej pamiętnych podróży w życiu.

Im więcej czasu tym lepiej, ale nawet jeśli masz tylko dwa dni, to może to być gratka i dobrze spędzony czas.

Zanim wyjedziesz z San Francisco

Najlepiej udać się online, aby zabezpieczyć hotel, motel, lub domek na noce będziesz już nie ma. Jeśli opuścisz San Francisco rano, będziesz w Monterey łatwo do wczesnego popołudnia, nawet jeśli zatrzymasz się po drodze. To niewiele ponad 100 mil i można jechać w 2 godziny, ale najlepiej, jeśli się nie spieszysz. Planować zwiedzanie po drodze, a ty nadal będzie się tam przed zmrokiem. Ostatnią rzeczą, jaką będziesz miał ochotę zrobić, jest szukanie miejsca do spania. Monterey jest mały, a kiedy są specjalne wydarzenia, pokoje mogą być trudne do znalezienia.

Znajdziesz coś w każdym przedziale cenowym.

 • Miasto Seaside będzie miało najniższy koszt, ale jest dalej od wody i zabawnych rzeczy do zrobienia.
 • Monterey jest centrum i blisko Fisherman's Wharf i innych miejsc rozrywki.
 • Pacific Grove to bardzo spokojna wioska, położona na skraju półwyspu. Kiedyś było to suche miasto i do dziś nie dzieje się tam zbyt wiele.
 • Jadąc kilka mil, w ciągu kilku minut dojedziesz do większości miejsc na półwyspie, więc wybierz coś, co ci się podoba. Noclegi są tu mniejsze i często tańsze, ale czasami bliżej wody lub pola golfowego, gdzie jelenie lubią się pasić. W mgliste noce mglisty rogatek i latarnia morska tworzą Hitchcockian nastrój.
 • Carmel jest wyjątkowy i ma mniejsze motele, hotele i domki, ale zazwyczaj są one droższe. Carmel jest bardzo "słodki" i często jest najbardziej popularny z powodu jego niepowtarzalnej atmosfery.

Możesz zdecydować się spędzić jedną noc w jednym z tych miast (wszystkie są bardzo blisko siebie), a następnie udać się w dół wybrzeża, aby spędzić kolejną noc w motelu, spa lub zakwaterowanie gdzieś w lub na południe od Big Sur. Nie planujcie jechać nocą autostradą nr 1 - przegapicie wszystko, co najlepsze, a to może być również trochę niebezpieczne z powodu wysokich klifów.

Ready to Go

 • Opuszczenie San Francisco

Z centrum San Francisco, znajdź Autostradę 280 lub autostradę 101 i jedź na południe w kierunku autostrady 1. Twoim pierwszym miastem jest Pacifica, małe miasteczko plażowe na południe od San Francisco. Jedź na południe i ciesz się widokami na wodę i klify, gdy jedziesz na południe. Jest wiele miejsc, w których można się zatrzymać i podziwiać widoki lub zrobić zdjęcia. Miniesz zatokę Half Moon Bay, która jest jednym z pierwszych miejsc, w których możesz zatrzymać się na jedzenie lub na noc. Jest tam też Ritz Carlton, jeśli chcesz go przeżyć.

 • Santa Cruz

Następnym małym miasteczkiem jest Santa Cruz, które jest wyjątkowym miejscem z wielu powodów. Jest to trochę hipisowskie i surferskie miasteczko, ale jest tam też światowej klasy uniwersytet, więc kultura miasta jest ciekawą mieszanką. Jest tam promenada podobna do Coney Island, z karuzelą, która nadal posiada mosiężny pierścień rzucany w usta klauna, i całkiem niezła kolejka górska. Dom zabaw i podcienia są tam nadal od momentu powstania tego miejsca. Jest bardzo postępowy, ale utknął w czasie... wszystko na raz. Warto się zatrzymać. A może lunch na nabrzeżu, na którym wciąż można wyjechać? Nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można dostać się z bliska i osobiste z nabrzeża, które ma kilka porządnych restauracji.

 • Castroville

Następna w kolejności jest stolica karczochów, jeśli na świecie: Castroville. Jeśli głęboko smażone karczochy z opatrunkiem ranczo brzmią dobrze, pociągnij do Castroville i zatrzymaj się na Big Artichoke i dostać trochę iść. Są dobre, ale osobiście myślę, że lepiej się wstrzymać na lepsze jedzenie w Monterey. Ty jesteś sędzią.

Jazda do Monterey z Castroville jest przyjemną przejażdżką widokową, więc nie spieszcie się i po przejechaniu przez Marinę i okolice Fort Ord. Skupcie oczy w prawo, a zobaczycie wydmy i wspaniałą zatokę Monterey. Przygotujcie aparat fotograficzny, ponieważ jest bardzo mało miejsc do zatrzymania się. Zdjęcia z jadącego samochodu nie będą świetne, ale później będziesz miał więcej sesji zdjęciowych.

 • Półwysep Monterey

Półwysep Monterey składa się z wielu miast: Seaside, Monterey, Pacific Grove, Carmel, a nawet New Monterey. Każde z nich ma swój specyficzny charakter i nazywane jest przez miejscowych "Półwyspem". Zaczynając od północy, przyjedziesz do Mariny, która czasami jest wliczona, czasami nie. Jest to małe miasteczko, w pobliżu Fort Ord, który był aktywny podczas ostatniej wojny światowej. Po Fort Ord przyjedziecie do Seaside, który w latach 50. był miejscem, gdzie deweloperzy budowali domy z dużymi nadziejami. Zrobili dobrze, ale nie tak wiele, jak się spodziewali.

Monterey jest następne i serce Półwyspu. To jest siedziba Nabrzeża Rybackiego w Monterey, które moim zdaniem jest o wiele bardziej interesujące niż to w San Francisco. Wszystko to na molo i trochę podobne do tego w Santa Cruz, ponieważ wychodzi do zatoki, w przeciwieństwie do tego w San Francisco, które graniczy z ulicą.

W Monterey mieści się również Cannery Row, dom legendarnej książki, sztuki i filmu o tym samym tytule autorstwa Johna Steinbecka. W Monterey Bay znajduje się również słynne Akwarium Monterey Bay, które jest spektakularne i nie można go przegapić.

 • Wskazówka: najpierw zrób jazdę przeglądową

Polecam przejażdżkę po półwyspie przed znalezieniem hotelu, by zdobyć teren. Wystarczy jechać z miasta do miasta: Monterey, Pacific Grove, Pebble Beach, Carmel, i z powrotem do Monterey. Cała podróż przeglądowa zajmie niecałą godzinę, jeśli po prostu pojedziesz i nie zatrzymasz się. Oceń swój czas i zatrzymaj się tam, gdzie chcesz, ale możesz być w nastroju do osiedlenia się i powrotu do miejsc, które zwróciły Twoją uwagę na podróż przeglądową.

Odległości jazdy:

 • Monterey - Pacific Grove: 3 mile
 • Pacific Grove - Pebble Beach (centrum): 7 mil
 • Pebble Beach - Carmel: 3 mile
 • Carmel - Monterey - 3 mile
 • Monterey - Big Sur: 29 mil