Portugalia jest idealnym miejscem na wakacje. Kraj ten jest pełen wspaniałych plaż wzdłuż chropowatego wybrzeża, uroczych małych miasteczek przesiąkniętych historią, wielkich kościołów, zamków i katedr tworzących panoramę, a nawet słonecznej pogody prawie przez cały rok! Czy myślisz o podróży do Portugalii i zastanawiasz się, jakie są jedne z najbardziej polecanych miast do odwiedzenia? Powiem ci, że to bardzo trudne pytanie, na które trudno odpowiedzieć! Mieszkając w Portugalii przez ostatnie półtora roku, odwiedzając największe miasta, a także pobliskie urokliwe małe wioski, stałem się dodatkowo oczarowany tym krajem. Niezależnie od tego, zdecydowałem się stworzyć tę listę, aby dać kilka wskazówek komuś, kto planuje wycieczkę do tego magicznego kraju.

Polecam wynajęcie samochodu, aby zwiedzić piękną Portugalię we własnym czasie i poznać jej okolice. Przygotowałem dla Was plan podróży, który pozwoli Wam odkryć to, co najlepsze w całym kraju! Postanowiłem podzielić trasę pomiędzy dwa regiony Portugalii - na północ od Lizbony i południe od Lizbony. W tym węźle chodzi o zaplanowanie drogi na północ.

Najtańszy wynajem samochodów w Lizbonie

Szukając wysoko i nisko w najtańszej wypożyczalni samochodów dostępnej w Lizbonie, uznałem InterRent za najtańszą wypożyczalnię samochodów w Lizbonie, w Portugalii. Ich stawki zaczynają się już od 6,99 € (około 9,30 USD według dzisiejszego kursu) za dzień i są bardzo dogodnie usytuowane tuż przy stacji metra i dworcu kolejowym Santa Apolonia. Byłem w stanie zabezpieczyć 6,99 € dziennie za każdym razem, gdy wynajmowałem z interRent i musiałem jeździć Fiatem!

5 najlepszych miast do odwiedzenia w środkowej/północnej Portugalii - Trasa wycieczek drogowych

Jadąc na północ, trzeba będzie jechać albo autostradą A1, albo autostradą A8. Wolę autostradę A8, ponieważ ta droga wije się wzdłuż wspaniałego wybrzeża. Główne miasta, które polecam do odwiedzenia w trakcie podróży, to..:

 1. Lizbona - Lizbona, Lisboa po portugalsku to miejsce, w którym najprawdopodobniej rozpocznie się Twoja podróż. Będziesz potrzebował kilku dni, aby poznać Lizbonę i pobliskie bajeczne miasta.
 2. Obidos - Jedź na północ, jadąc przez godzinę do pięknego, otoczonego murami miasta Obidos.
 3. Coimbra - Następnie należy jechać na północ, około godziny (70 mil) do średniowiecznego miasta Coimbra.
 4. Aveiro - Podążając za Coimbrą, jedź tylko około 40 mil na północ do Aveiro, miasta nazywanego "Wenecją Portugalii".
 5. Porto - Zakończ swoją podróż w Porto, Porto w Portugalii - drugim co do wielkości mieście Portugalii.

Lizbona: Dni 1 - 4. (Sugeruję 4 dni)

Każda podróż do Portugalii musi obejmować uroczą stolicę kraju, Lizbonę. Miasto jest bardzo łatwo dostępne dla pieszych, a aby dostać się do różnych atrakcji, można albo przejść się po ładnych brukowanych uliczkach, albo wsiąść do ikonicznego tramwaju 28, aby dostać się do każdej atrakcji.

Zacznijcie zwiedzać Lisboa w centrum miasta, w dzielnicy zwanej Baixa. Udaj się w dół do dzielnicy Alfama z jej wąskimi, labiryntowymi uliczkami, które sprawią, że poczujesz się jakbyś cofnął się o krok w czasie. Podczas spaceru miniesz wiele atrakcji, takich jak Winda Santa Justa, Katedra Se, czy Dom Kolców. Na wzgórzu znajduje się zamek, który można zobaczyć z wielu części miasta - Zamek Sao Jorge, który należy odwiedzić, aby uzyskać niesamowity widok na Lizbonę i rzekę Tejo. Na szczycie wzgórza, które zostało zniszczone podczas niszczycielskiego trzęsienia ziemi w 1755 roku, znajduje się wiele pięknych starych kościołów i katedr, w tym pozostałości Carmo. Znajduje się tam kilka miradou, czyli punktów widokowych, z których roztaczają się bajeczne widoki ze szczytów wzgórz. A w okolicach Bairro Alto w Lizbonie tętniące życiem życie nocne.

Coroczne festiwale i imprezy, których nie można przegapić w Lizbonie, to między innymi:

 • W dniach 12-30 czerwca dołącz do uroczystości wraz z mieszkańcami, którzy świętują urodziny św. Antoniego, bawiąc się na ulicach i jedząc dużo grillowanych sardynek!
 • W każdy czwartkowy wieczór, od czerwca do września, oglądajcie walki byków w Campo Pequeno.
 • W październiku, sprawdź Feira de Outubro (Targi Październikowe) w Vila Franca de Xira dla niektórych rzemiosł i portugalski styl biegania byków.

Poświęć czas na opuszczenie centralnej części Lizbony i odwiedzenie Belémktóra jest ważną dzielnicą, w której znajduje się wiele słynnych zabytków i muzeów. Spędzić dzień w magicznej Sintrze, w której znajduje się piękny Pałac Pena, mauretański zamek, po którego murach można spacerować, i ogólnie wspaniała atmosfera. Nie możesz też przegapić Cascais, uroczej wioski położonej zaledwie 40 minut na północ od Lizbony, którą najlepiej zwiedzać pieszo lub korzystając z bezpłatnej wypożyczalni rowerów, którą można dostać w dwóch miejscach. Warto również rozważyć odwiedzenie posągu Cristo Rei, z którego roztacza się niepowtarzalny widok na Lizbonę.

Obidos z góry

Obidos: Dni 5 - 6 (Sugeruj 2 dni)

Obidos to otoczone murem średniowieczne miasto, które kiedyś zostało podarowane jako prezent ślubny królowej Izabeli. Dziś miasto jest darem dla oczu! Część miasta znajduje się w obrębie murów zamkowych i można nawet chodzić po nich. Kiedy zbliżasz się do Obidos na autostradzie, jest to piękny widok na szczycie wzgórza. Na terenie miasta znajduje się wieża zegarowa, kościoły i muzeum. Będziesz musiał przywieźć trochę ginja Obidos z czekoladowymi kieliszkami na pamiątkę dla swoich przyjaciół i rodziny, którzy zgubili się w Twojej wspaniałej podróży!

Do corocznych festiwali i wydarzeń, których nie można przegapić w Obidos należą:

 • W lipcu, 10-dniowy festiwal średniowieczny Mercado Medieval Fair.
 • W lutym odbywa się dwutygodniowy Festiwal Czekolady.

W pobliżu Obidos znajdują się inne miejsca warte odwiedzenia, takie jak Laguna Óbidos, Fatima, Alcobaça, Batalha i Leiria z jej słynnym średniowiecznym zamkiem. Polecam jazdę do wszystkich czterech, a ponieważ są one tak blisko siebie, można to zrobić w jeden dzień, ale polecam rozłożenie wycieczek bocznych na trzy dni.

Klasztor Batalha

Coimbra: Dni 7 - 8 (Sugerujemy 2 dni)

Coimbra jest głównym miastem w środkowej Portugalii i jednym z tych, które zachwyca życiem studenckim. Jest to miasto, w którym można spacerować, a większość atrakcji znajduje się w Baixa, czyli w centrum miasta. Niektóre z najważniejszych atrakcji tego średniowiecznego miasta to: spacer na szczyt Wzgórza Uniwersyteckiego od strony rzeki Mondego, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę; wizyta na Uniwersytecie w Coimbrze, który jest jednym z najstarszych w Europie; zwiedzanie ogrodów botanicznych oraz mnogości kościołów i katedr, a także przystanek w kilku muzeach. Będziesz musiał również posłuchać tradycyjnej muzyki fado, którą w Coimbrze śpiewają mężczyźni (w przeciwieństwie do Lizbony, gdzie jest ona wykonywana głównie przez kobiety).

Życie studenckie jest dużą częścią tego miasta i są tu dwa doroczne festiwale, które musisz sprawdzić, czy jesteś w Portugalii, kiedy się tam wybierasz. Podczas tych festiwali studenci chodzą w tradycyjnych strojach, śpiewają piosenki, a w Coimbrze jest naprawdę świąteczne powietrze.

 • W lipcu, Festa das Latas lub Homecoming jest jednym z corocznych festiwali, a drugim jest
 • W maju, Queima das Fita lub Płonących Wstążkach.

Wycieczki poboczne z Coimbry obejmują degustację win w tym regionie Dão, który jest uważany za jeden z najlepszych regionów w kraju. Na trasie znajduje się również Serra da Estrela, najwyższa góra Portugalii.

Aveiro: Dni 9 - 10 (Sugeruj 2 dni)

Aveiro nazywane jest "Wenecją Portugalii" i nie będziesz zaskoczony dlaczego - w całym mieście są kanały, mosty i kolorowe łodzie podobne do gandoli w Wenecji, ale tutaj nazywane są moliceiros. W pobliżu Aveiro znajduje się piękne wybrzeże z przepięknymi plażami, takimi jak Sao Jacinto, Barra i Costa Nova. Silver Coast jest jedną z najbardziej popularnych plaż w tej okolicy.

Porto: Dni 12 - 14 (Sugerujemy 3 dni)

Porto, po portugalsku Porto, to bajeczne miasto położone na wzgórzach z widokiem na rzekę Douro. Historyczne centrum Porto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania tej okolicy jest dzielnica Ribeira. Rzeczy do zrobienia w Porto to rejs po rzece, wycieczka po winie portowym w Vila Nova de Gaia (po drugiej stronie rzeki) oraz zwiedzanie pięknego miasta i jego licznych kościołów i starych domów. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę na wschód do regionu Minho w Portugalii.

Festiwale i imprezy, które warto odwiedzić w Porto obejmują:

 • W czerwcu, żywe świętowanie Festa de São João (Dzień św. Jana), gdzie miejscowi świętują z mnóstwem tańców, zabaw i skoków przez płomienie.
 • W lipcu odbywa się festiwal rockowy o nazwie Rytuał Noitówgdzie na ulicach grają na żywo nadchodzące zespoły.

Kiedy twoja podróż przez północną część Portugalii dobiega końca, możesz albo zostawić wynajęty samochód i wsiąść do pociągu do Lizbony, albo wrócić do domu, co zajmie tylko około trzech godzin.