Kiedy myślimy o podróżach drogowych, zdrowe jedzenie prawdopodobnie nie przychodzi nam do głowy. Nawet najlepsze intencje związane z właściwym odżywianiem często upadają, gdy jesteśmy zmęczeni, głodni i nie możemy znaleźć żadnych opcji poza przekąskami ze stacji benzynowych, restauracji typu fast food czy automatów.

Na szczęście, można uniknąć pułapek na śmieci i cieszyć się smacznym i pożywnym jedzeniem bez względu na to, gdzie jesteś. Jeśli chciałbyś otrzymać kilka wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania się w podróży, oto dziesięć łatwych sposobów, aby dobrze zjeść i dotrzeć do celu, czując się świetnie.

1. Zaplanuj swoje drogowe posiłki i przekąski

Posiadanie planu jest kluczem do zdrowego odżywiania się w podróży. Nauczyłem się tego w bardzo trudny sposób, gdy jeździłem na wycieczki bez wcześniejszego zastanowienia się nad jedzeniem lub przekąskami. Przyniosłem kilka butelek z wodą, sodę dietetyczną i może paczkę barów śniadaniowych. W domu jadłem dość zdrową dietę, więc byłem pewien, że uda mi się znaleźć przynajmniej kilka pożywnych opcji.

Nieuchronnie, bez względu na to, jak bardzo przysięgałem, że będę unikał śmieciowego jedzenia, znalazłem się na środku pustkowia z tylko jedną restauracją typu fast food do wyboru, zamawiając jedzenie, o którym mówiłem, że nie będę. Pod koniec długiej podróży, będę miał migrenę, ból brzucha i będę się czuł wyczerpany.

Kiedy zacząłem przynosić własne jedzenie i przekąski na wycieczki, poczułem się znacznie lepiej. Moja energia była dobra, byłem mniej głodny i nie musiałem uciekać się do jedzenia takich niezdrowych posiłków, jakich nigdy nie jadłem w domu.

Posiadanie planu nie wymaga wiele czasu ani wysiłku. Oto dwa główne sposoby na utrzymanie zdrowej diety w podróży:

 • Przynieś zaopatrzenie w zdrową żywność na przekąski i posiłki.
 • Naucz się zamawiać najzdrowsze opcje podczas posiłków w restauracjach.

2. Zróbcie wycieczkę do sklepu spożywczego

Odwiedź sklep spożywczy lub sklep ze zdrową żywnością, aby kupić żywność na posiłki i przekąski podczas podróży. Aby zaoszczędzić czas na przygotowaniach, poszukaj przedmiotów w rozmiarach przekąsek lub pojedynczych opakowań, które można wrzucić do torby z przekąskami lub lodówki.

Pomysły na zdrowe przekąski i lekkie posiłki na wycieczki drogowe

 • Plastry jabłkowe z masłem orzechowym
 • Hummus i Mini Marchewka lub Precelki
 • Guacamole i chipsy tortilli niskotłuszczowej
 • Jogurt grecki z Granolą i/lub owocami
 • Gotowy jogurt lub owocowe koktajle smoothies
 • Protein Shake i Twoje ulubione mleko
 • Laughing Cow Cheese on a Rice Cake
 • Kanapki lub opakowania
 • Kanapki z migdałami lub masłem orzechowym i owocami.

3. Przynieś żywność na specjalne diety

Jeśli ty lub ktoś, z kim podróżujesz, ma jakieś ograniczenia dietetyczne lub stosuje określoną dietę (bezglutenowa, bez nabiału, cukrzycowa, wegetariańska, alergii pokarmowych itp. Jako wegetarianin niemalże nie mogę znaleźć w niektórych miejscach niczego poza posiłkami na bazie węglowodanów.

Bez względu na to, czy jesteś wybredny, czy są jedzenie, bez którego nie możesz być, kup je przed wyjazdem.

4. Przygotować posiłki lub przekąski na dzień przed

Ranki mogą być gorączkowe, gdy spieszysz się z wyjazdem na wycieczkę, więc oszczędzaj czas, przygotowując posiłki i przekąski dzień wcześniej. Kiedy skończysz, skonsoliduj łatwo psujące się produkty w jednym worku w lodówce (który trafi do lodówki), a wszystko inne do osobnego worka.

5. Przynieś chłodziarkę

Jeśli przynosisz łatwo psujące się napoje lub chcesz, aby Twoje napoje były schłodzone, chłodziarka lub torba chłodząca jest koniecznością. Należy pamiętać, że chłodziarki utrzymują zimno tylko przez tak długi czas w ciepłą lub gorącą pogodę, więc jeśli przynosisz jedzenie z mięsem, produktami mlecznymi lub czymkolwiek innym, co mogłoby się zepsuć, zaplanuj spożywanie tych produktów na początku dnia.

6. Jedzenie Często

Zróbcie czas na przekąski i posiłki, zanim będziecie zbyt głodni. Utrzymasz swój poziom energii i poczujesz się lepiej przez cały dzień.

Healthy Snacks for Road Trips

 • Owoce: Rodzynki, suszone owoce, jabłka, pomarańcze, mandarynki, banany, winogrona, niesłodzone kubki z sosem jabłkowym
 • Veggies: Mini marchewki, rzodkiewki, laski selera, plasterki ogórka
 • Orzechy: Migdały, Orzeszki ziemne, Nerkowce, Makadamiaki, Pistacje bez skorupki
 • Mleczarstwo: Paski serowe lub Mini Sery (jak Baybel lub Śmiejąca się Krowa), Jogurt, Sery Chałupnicze, Indywidualne Pudełka z Mlekiem (Organiczne, Ryżowe, Sojowe, Migdałowe itp.), Jogurtowe Gratki
 • Inne: Jajka gotowane na twardo, Hummus
 • Różne przekąski: Krakersy, Veggie Chips, Low-Sugar Trail Mix, Organic Granola lub Batony Żywieniowe (białkowe, Chia Seed, itp.), Precle, Jarmużowe Chips, Bezhormonalne Jerky, Ciemna Czekolada, Suche Zboża

7. Dostań wystarczająco dużo białka

Jedzenie posiłków i przekąsek z dużą ilością białka może sprawić, że będziesz czuł się pełnowartościowy i mniej skłonny do łaknienia niezdrowej żywności podczas podróży. Staraj się mieć co najmniej jedno źródło białka na każdy posiłek i wybieraj bogate w białko przekąski, takie jak orzechy, hummus, bezhormonalna wołowina lub indyk, jajko na twardo lub ser.