Otoczona oceanem pełnym delfinów i wielorybów, wyspa Dominika nazywana Wai'tu kubuli (Wysokie jest Jej Ciało) przez rdzennych Dominikanów-wycieka z wody z imponującymi górami. Chociaż nie jest ona znana specjalnie z plaż, wokół wyspy znajduje się mnóstwo wspaniałych, piaszczystych miejsc do wypoczynku w słońcu. Lasy tropikalne sięgają aż do samej wody i są tak bujne, że producenci filmowi zdecydowali się nakręcić tu drugi film Piraci z Karaibów. Ta wyspa jest moim ulubionym miejscem na Karaibach ze względu na ciepłych ludzi, naturalne piękno i różnorodne przygody dostępne dla odwiedzających.

1. Płyń w wąwozie Titou

Woda w Titou Gorge jest niezwykle zimna, ale piękno wody wijącej się przez skały jest oszałamiające. Na tyłach wąwozu znajduje się wodospad, a z pobliskiej skały bardzo przyjemnie jest wyskoczyć i popłynąć w rwącej wodzie z powrotem w dół części wąwozu. Prąd i poziom wody różnią się w zależności od ilości opadów i mogą stać się niebezpieczne, więc ten obszar wyspy najlepiej zwiedzać z doświadczonym przewodnikiem i pasami do pływania lub kamizelkami ratunkowymi. Uwaga: w wąwozie Titou nie ma żadnych bezpłatnych publicznych toalet, więc dobrze jest przynieść kilka dolarów dodatkowej gotówki, aby opłacić obsługę łazienkową w razie potrzeby skorzystania z łazienki.

Jest to jedno z moich ulubionych zajęć w Dominice, choć woda jest bardzo zimna. Najlepiej jest po prostu wsiąść jak najszybciej, aby przyzwyczaić się do lodowatej temperatury.

2. Snorkel w Champagne Reef

Dominika jest aktywnie wulkaniczna. Gorące źródła i wrząca woda można znaleźć w różnych miejscach na całej wyspie. Jednym z najbardziej ekscytujących miejsc do snorkelingu jest Rafa Szampańska, gdzie bąbelki wulkanicznego gazu wydostają się z dna morza i wznoszą się przez ocean wokół snorkelerów. Główne wejście do Champagne Reef może być trudno dostępne, jeśli morza są wysokie. Aby uzyskać podobne doświadczenie, należy wejść do oceanu z miasta Soufriere i zaobserwować w nim te same bąbelki wulkaniczne. Z Soufriere nie ma żadnych raf bezpośrednio przy brzegu, ale pobliska rafa znajduje się w zasięgu pływania, jeśli warunki oceaniczne są spokojne.

3. Park Narodowy Trafalgar Falls

Spacer po lesie tropikalnym, aby zobaczyć wodospady Trafalgar jest wspaniałym sposobem na zobaczenie wielu rodzimej flory i ptaków na Dominice. Park jest bardzo dobrze utrzymany i warty wejścia. Na terenie parku znajdują się czyste, bezpłatne łazienki publiczne oraz bezpłatny dostęp do wi-fi. Ścieżki są łatwo dostępne, a platforma widokowa pozwala zwiedzającym zobaczyć upadki "matki" i "ojca".

4. Ogrody botaniczne i Morne Bruce

Położony w pobliżu ogrodów botanicznych, Morne Bruce daje piękny widok na stolicę Roseau i na morze. Ogrody botaniczne są dość małe, ale zawierają ciekawe drzewa tropikalne, rośliny i darmowe wi-fi. Szczątki krzewu zmiażdżonego podczas upadku drzewa, kiedy huragan David uderzył w wyspę w 1979 roku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się drzewo Cannonball, które produkuje owoce tej samej wielkości i kształtu co kule armatnie! Nasze dzieci uwielbiały biegać przez korzenie drzewa banyan.

5. Wycieczka do gotującego się jeziora

Drugie co do wielkości wrzące jezioro na świecie znajduje się w Dominice. Stała zasłona mgły otacza gotującą się wodę, która ma około 200 stóp średnicy. Dotarcie do tego jeziora wymaga wymagającej wędrówki, która wspina się na wysokość 1600 stóp ponad cztery mile. Okrągła trasa wynosi około 8 mil, a jej pokonanie zajmuje około 6 godzin. Ze względu na mozolny charakter tej wędrówki, warto zabrać ze sobą miejscowego przewodnika. Mądrze jest również zapisać tę wycieczkę na ostatni dzień wycieczki do Dominiki, ponieważ mięśnie mogą być bardzo obolałe od wędrówki w górę! Upewnij się, że zapakujesz przekąski i dużo wody pitnej przed rozpoczęciem tej wycieczki.

6. Rzeka Dunaj a w Dominice

Rzeka Layou w Dominice posiada ekscytujące bystrza i spokojne baseny oraz jedno z najlepszych miejsc na Karaibach. Większość wycieczek po rzece trwa około 1,5 godziny, więc jest to wycieczka, którą można odbyć na statku wycieczkowym. Rurki rzeczne są niezwykle zabawne, a rura, kask i kamizelka ratunkowa są dostarczane przez firmę turystyczną.

7. Odwiedź Carib Village na kulturalne doświadczenie

Terytorium Kalinago jest domem dla jednego z niewielu pozostałych plemion tubylczych na wyspach karaibskich. Unikalne dla Dominiki jest to "must see" dla odwiedzających tę wyspę. Istnieje możliwość pozostania z rodziną na tym terytorium na pobyt domowy, co jest niezwykle autentycznym sposobem na poznanie wyspy. Uczestnicy jednodniowej wycieczki mogą nawiązać kontakt z miejscowymi gawędziarzami, obserwować tkactwo koszykarskie i garncarstwo, a także obserwować występy kulturalne w Kalinago Barana Autê. Jednodniowa wizyta zajmie około 2 godzin, aby zobaczyć główne miejsce w wiosce, choć cały dzień można spędzić w miejscu Kalinago Barana Autê.