Dlaczego niektóre miejsca znajdują się poniżej poziomu morza?

Może wydawać się to sprzeczne z intuicją, ale nasza planeta ma wiele suchych plam ziemi, które występują poniżej 0 stóp - lub średniego poziomu morza. Początki tych obszarów, z których 10 przedstawiono poniżej, są głównie wynikiem dwóch zjawisk geologicznych i geograficznych.

Pierwszym z nich jest dolina szczelinowa, czyli obszar na powierzchni ziemi, który jest dzielony lub dzierżawiony, powodując "opadanie" ziemi i powodując jej grabienie (zagłębienie w skorupie ziemskiej ograniczone uskokami z co najmniej dwóch stron).

Drugim jest tylko suszenie jeziora lub morza. Suche klimaty, czyli pustynie, są służebniami tych dwóch zjawisk, ponieważ wcześniej zanurzone obszary stopniowo wyparowały, pozostawiając suchą ziemię poniżej poziomu morza. W innych przypadkach, najbardziej znanych w Holandii, ludzie odzyskiwali ziemię z morza lub jeziora i budowali wokół odzyskiwanych terenów mury ochronne, a często obszary odzyskiwane spadały nieco poniżej poziomu morza.

10. Lammefjord, Dania i Zuidplaspolder, Niderlandy

Dwa najniższe punkty Europy Zachodniej są podzielone pomiędzy dwa obszary w Danii i Holandii, każdy z nich znajduje się 23 stopy (7 metrów) poniżej poziomu morza. W przeciwieństwie do innych obszarów na tej stronie, oba najniższe punkty są wynikiem osuszania ziemi spowodowanego działalnością człowieka.

Poldery w Holandii to obszary, które zostały odzyskane z morza przez Holendrów w XIII wieku. Ziemia została osuszona, a wokół niej zbudowano mur chroniący ją przed morzem, nie różniąc się od naturalnych zarośli, które powstały w dolnym biegu rzeki Mississippi w pobliżu Nowego Orleanu, które pozostawiły niektóre obszary wokół miasta półksiężyca 5 do 7 stóp poniżej poziomu morza.

Podobnie jak Zuidplaspolder, Lammefjord w Danii został odzyskany, aby zrobić miejsce dla gruntów rolnych. Ramię Isefjordu zostało ostatecznie wypompowane na sucho w 1943 r. i zbudowano groblę, aby utrzymać wodę na zewnątrz.

9. Jezioro Eyre, Australia

Jezioro Eyre jest najniższym punktem na kontynencie na wysokości 49 stóp (15 metrów) poniżej poziomu morza. Czasami akwen ten wypełnia się wodą, chwilowo zamieniając ją w największe jezioro Australii, ale okazja ta jest bardzo rzadka (tylko około cztery razy w każdym wieku!). Przez większość czasu basen jeziora Eyre w Południowej Australii jest wypełniony solanką. Jezioro Eyre, podobnie jak wiele basenów poniżej poziomu morza, znajduje się na pustyni i jest gorące przez większą część roku. Dno basenu jest pozostałością po starożytnym dnie jeziora.

8. Morze Salton, Kalifornia, USA

Morze Słoneczne znajduje się w grabieży na południowo-kalifornijskiej pustyni, zanurzając część odsłoniętej strefy szczelin San Andreas pomiędzy dwoma płytami kontynentalnymi (nie inaczej niż strefa szczelin Morza Martwego pomiędzy Izraelem a Jordanią, najniższe miejsce na ziemi - ale więcej o tym później!).

Morze Salton znajduje się 234 stopy (71,3 metra) poniżej poziomu morza i jest jeziorem słonym oraz największym jeziorem w Kalifornii. Z maksymalną głębokością 43 stóp (13 metrów), najgłębszy punkt jeziora jest tylko 5 stóp wyższy niż Death Valley's Badwater. Jezioro zostało utworzone w 1905 roku po ulewnych deszczach, które napęczniały wody na tyle, że mogły przekroczyć kanały w Dolinie Cesarskiej. Nadmiar wody spływał z powrotem do basenu na północy.

Różne osady próbowały wykorzystać jezioro rekreacyjnie z pewnym sporadycznym powodzeniem (popularne są połowy Tilapii, gdyż jest to jedyny gatunek, który może przetrwać tu poziom zasolenia 5,0% w/v.), ale Morze Słoneczne jest zagrożone rosnącym poziomem zasolenia i spływem nawozów z Doliny Cesarskiej. Mimo to pozostaje ono ważnym przystankiem dla ptaków wędrownych na północnoamerykańskiej trasie przelotów.

7. Death Valley, Kalifornia, USA

To najniższe, najbardziej suche i najgorętsze miejsce w Ameryce Północnej. Starożytna łódź jeziorna, która służy jako dno tego grabarza, znajduje się 282 stopy (86 metrów) poniżej poziomu morza, a najniższy punkt znany jest jako "Badwater".

Dolina Śmierci, podobnie jak wiele innych głębokich dolin w tym samym regionie, powstała w wyniku zatopienia się skorupy ziemskiej w miarę rozciągania się "skórki", tworząc nieckę i rejon zasięgu obszaru znanego wspólnie jako Wielka Kotlina. Co ciekawe, na klifie nad głową znajduje się znacznik oznaczający "poziom morza", czyli zero stóp. Po drugiej stronie słonej płaszczyzny znajduje się szczyt Teleskopowego Szczytu, który wznosi się na wysokość ponad 11 000 stóp nad poziomem morza, co stanowi ogromny kontrast odpowiednio w odniesieniu do wysokości i stref życia.

Death Valley znajduje się w Parku Narodowym Death Valley na Pustyni Mojave w Kalifornii i jest łatwo dostępny drogami. Nie dziwi więc, że nie jest często odwiedzana latem, z powodu ekstremalnych upałów.

6. Laguna del Carbon, Argentyna

W obrębie Argentyny znajdują się wszystkie znaczące obszary w Ameryce Południowej, które znajdują się poniżej poziomu morza: Laguna del Carbon, Bajo del Gualicho, Salina Grande i Salina Chica. Wśród nich jest najniższe miejsce odpowiednio na półkuli południowej i zachodniej - Laguna del Carbon - która spada na -344 stopy (-105 metrów). Wszystkie trzy obszary znajdują się w południowych prowincjach Argentyny.

Laguna del Carbon, w prowincji Santa Cruz, jest endorycznym słonym jeziorem, co oznacza, że nie ma odpływu lub znajduje się w zamkniętym basenie.

W pobliżu znajdują się obszary poniżej poziomu morza:

  • Bajo del Gualicho, w prowincji Rio Negro, znajduje się 236 stóp (72 metry) poniżej poziomu morza.
  • Najbardziej znany ze swojej dzikiej przyrody, Półwysep Valdes w prowincji Chubut jest domem dla jałowej Salina Grande i Salina Chica, które mają niskie wzniesienie 138 stóp (42 metry) poniżej poziomu morza.

5. Depresja Kaspijska, Kazakstan

Morze Kaspijskie jest największym zamkniętym akwenem na świecie, a jego brzeg znajduje się 92 stopy (28 metrów) poniżej poziomu morza. Znajduje się na dnie największego obszaru na świecie, poniżej poziomu morza, rozciągając się na granicach Azerbejdżanu, Iranu, Kazachstanu, Rosji i Turkmenistanu. Jest to jezioro słone i uważane za endoryczne, nie posiadające naturalnego odpływu.

Depresja Kaspijska obejmuje północną część Morza Kaspijskiego. Najgłębszy punkt tej ogromnej depresji znajduje się w wykopie krasowym po wschodniej stronie Morza Kaspijskiego w Kazachstanie. Niski punkt, Karigije, znajduje się 433 stopy (132 metry) poniżej poziomu morza.

4. Depresja Kattara, Egipt

Afryka jest domem dla największej liczby miejsc poniżej poziomu morza na świecie, a Afryka Północna ma najwięcej miejsc na kontynencie. Depresja Kattara na Pustyni Libijskiej w Egipcie, drugim najwolniejszym punkcie Afryki, to ogromny obszar obejmujący ponad 7000 mil kwadratowych lądu; średnio znajduje się on blisko 200 stóp (70 metrów) poniżej poziomu morza. Maksymalna głębokość poniżej poziomu morza sięga -436 stóp (-133 metry).

Zbiornik endoryczny, Depresja Kattara jest bardzo suchy, ale podtrzymuje oazy, z których najbardziej znane są Siwa i Kana, obie zamieszkane. Słone baseny, wydmy i dziwaczne skały porośnięte wiatrem są powszechne w Depresji Kattańskiej.

Inne obszary w Afryce Północnej poniżej poziomu morza obejmują:

  • Sebkha paki Tah, Maroko, (-180 stóp/-55 metrów),
  • Sabkhat Ghuzayyil, Libia (-154 stopy/-47 metrów),
  • Chott Melrhir, Algieria (-131 stóp/ 40 metrów), oraz
  • Shatt al Gharsah, Tunezja (-56 stóp/-17 metrów).

3. Depresja turpana, Chiny

Niecka ta jest trzecim co do wielkości punktem na Ziemi, osiągając głębokość 505 stóp (154 metry) poniżej poziomu morza. Położony w zachodnim regionie pustynnym Chin, na południe od Mongolii, Depresja Turpana jest najgorętszym i najbardziej suchym obszarem kraju. Ukształtowana z uskoku, depresja jest ogromna i rozległa, a otaczają ją jedne z najwyższych gór na ziemi, zwłaszcza Tian Shan i Bogda Shan.

Region ten ma bogatą historię, a ruiny znalezione w całym basenie przypisuje się jedwabnemu szlakowi, który przebiegał tutaj 2000 lat temu. Skrzyżowanie kultur, niektóre z historycznych i archeologicznych miejsc w regionie obejmują Jaskinie Bezeklik Tysiąca Buddów, Ruiny Gaochang i starożytne grobowce Astana-Karakhoja.

2. Jezioro Assal, Dżibuti

Jezioro Assal znajduje się na dnie jeziora kraterowego, które leży 509 stóp (155 metrów) poniżej poziomu morza, co czyni je drugim najniższym punktem na ziemi po strefie szczelin Morza Martwego. Większy region, znany jako Depresja Dalekiego Wschodu, rozciąga się do Etiopii, gdzie Depresja Danakil ma niskie wzniesienie 410 stóp (125 metrów) poniżej poziomu morza. National Geographic opisał go jako "najokrutniejsze miejsce na ziemi".

Obszar ten znajduje się na północnym krańcu Wielkiej Doliny Riftowej Afryki, która jest wydłużoną doliną ryflową, gdzie rozdzielają się dwie płyty. Jezioro Assal jest najniższym punktem lądu w Afryce i charakteryzuje się ekstremalnie wysokimi temperaturami, wulkanicznymi krajobrazami oraz typowymi dla większości niskich punktów Ziemi pustynnieniami.

1. Morze Martwe, Izrael

Morze Martwe jest najniższym na świecie punktem na lądzie na wysokości 1388 stóp (423 metrów) poniżej poziomu morza, ponad dwukrotnie głębszym niż pozostałe obszary poniżej poziomu morza. Siedząc między Izraelem a Jordanią, Morze Martwe jest niezwykle słone, w 33,7%, i w większości pozbawione życia.

Morze Galilejskie, Jordania

Połączone rzeką Jordan 50 mil na północ, Morze Galilejskie - zwane także jeziorem Gennesaret, Kinneret i jeziorem Tyberiadzkim - jest najniżej położonym słodkowodnym jeziorem na świecie na wysokości 702 stóp (214 metrów) poniżej poziomu morza, co czyni je drugim najniższym punktem na powierzchni Ziemi.

Podczas gdy Morze Martwe jest uważane za hipersalinowy, endoryczny zbiornik wodny, Morze Galilejskie ma zarówno dopływ jak i odpływ zapewniony przez rzekę Jordan. Te dwa zbiorniki wodne nie mogą być bardziej kontrastowe. Zajmujące Dolinę Jordanu, Morze Martwe jest surowym, zakazującym krajobrazu pozornie jałowym życiem, podczas gdy Jezioro Galilejskie, wierne swoim biblijnym korzeniom, jest życiodajne, z liściastymi brzegami zajmowanymi obecnie przez dziesiątki hoteli wypoczynkowych, które sąsiadują z żyznymi zagajnikami sadów owocowych.

Historyczne znaczenie tego obszaru nie wymaga specjalnego wyjaśnienia, gdyż oba jeziora znajdują się zapewne na skrzyżowaniu historii i cywilizacji świata.