Dublin jest starożytnym miastem naznaczonym niezwykłymi i często gwałtownymi wydarzeniami. Te przypadki dały początek budynkom, które opowiadają jego historie, chwałę i znaczące wydarzenia. Poniższe miejsca podkreślają tę fascynującą i burzliwą historię. Odwiedzający Dublin powinni pozwolić sobie na trzy lub więcej dni na przeżycie kolejnej wycieczki.

Katedra Kościoła Chrystusowego

Rozpocznij swoją historyczną wycieczkę po Dublinie w Christ Church, Wood Quay - katedrze w średniowiecznym sercu miasta. Założony w 1028 roku, najwcześniejszy kościół został zbudowany z widokiem na osadę Wikingów na Wood Quay. Po podboju Irlandii przez Normanów, Henryk II uczestniczył tam we mszy bożonarodzeniowej w 1171 roku. Inne historyczne wydarzenia obejmują "koronację" Edwarda V, w 1487 roku (właściwie Lambert Simnel, młody chłopiec, który podał się za księcia Edwarda, starszego z dwóch książąt, którzy w tajemniczy sposób zniknęli z Tower of London za panowania Ryszarda III).

Na przestrzeni wieków Kościół Chrystusowy był przebudowywany i dodawany do, a dziś jego przyparta do muru budowla i iglice stanowią imponujący widok, gdy krąży nad rzeką Liffey. Otwarty dla zwiedzających, jego referencje obejmują największą kryptę katedralną w całej Irlandii lub Wielkiej Brytanii. Pierwszy Norman w Irlandii, Richard de Clere, hrabia Pembroke, potocznie nazywany Strongbow, jest tam podobno osadzony. Na widoku znajduje się również szklana skrzynka zawierająca zmumifikowanego kota i szczura. Zwiedzający mogą tam czcić lub kupić bilet na jedną z jego wycieczek z przewodnikiem.

Zamek w Dublinie

Wskoczyć na pokład autobusu lub wsiąść do taksówki na Castle Street, gdzie znajduje się zamek w Dublinie. Zamek jest właściwie zbiorem budynków, najstarszych z 1100 roku, zbudowanych po podboju normańskim w 1169 roku.

Zamek jest otwarty siedem dni w tygodniu, a podczas zwiedzania z przewodnikiem można zobaczyć jego fundamenty wraz z bardziej rozbudowanymi salami, które zostały zbudowane w późniejszych wiekach. W pobliżu zamku znajduje się Biblioteka Chester Beatty. Po zakończeniu zwiedzania zamku należy wsiąść do autobusu lub taksówki w kierunku Trinity College.

Trinity College

Trinity College rozpoznacie Państwo po klasycznym wejściu i zakrzywionych barierkach. Po wejściu na teren muzeum można zwiedzać m.in. spokojny College Park, galerię sztuki Douglas Hyde w Gmachu Sztuki oraz Starą Bibliotekę.

Wejście do Starej Biblioteki odbywa się na podstawie biletu i zaleca się wcześniejszą rezerwację, aby zapoznać się z Księgą Kellsa i Księgą Durrowa. Te starożytne księgi są przykładem umiejętności monastycznych uczonych w Piśmie Średniowieczu, którzy rywalizowali ze swoimi europejskimi odpowiednikami w pisaniu i ilustrowaniu świętych tekstów. Wystawiono również harfę Briana Boru.

Po zakończeniu oglądania Trinity College, podążaj za wskazówkami do pobliskiego Temple Baru. Jest to serce dublińskiej sceny towarzyskiej, a tutaj znajdziesz restauracje, które zaspokoją każdy gust, a także obfitą ofertę tej irlandzkiej instytucji, domu publicznego.

Zieleń Stephena

Następnego ranka wznówcie wycieczkę na Nassau Street, obok balustrady Trinity College, i w przeciwnym kierunku od Temple Bar. Idź wzdłuż ulicy, aż dojdziesz do Kildare Street. Tutaj możesz zobaczyć fasadę Leinster House, gdzie spotyka się Dail lub irlandzki parlament.

W głównym budynku znajduje się Muzeum Narodowe Irlandzkiej Archeologii, które wypełnione jest prehistorycznymi artefaktami, złotą biżuterią i kamieniami dłutowanymi w celtyckie wzory. Wstęp jest bezpłatny, choć w poniedziałki i święta bankowe muzeum jest nieczynne.

Po wyjściu z muzeum należy jechać dalej ulicą Kildare Street, aż dotrzesz do St. Stephen's Green. Jeśli dzień jest słoneczny, możesz spacerować po tym eleganckim, wiktoriańskim ogrodzie, podziwiając fontanny, ozdobne jezioro i kwietniki. Później opuść Green przez Fusilier's Arch i udaj się na Grafton Street, jedną z bardziej ekskluzywnych dzielnic handlowych w Dublinie. Na Dawson Street znajdziesz mnóstwo kawiarni, restauracji i barów z kanapkami.

Poczta Główna

Po obiedzie należy wsiąść do autobusu lub taksówki na O'Connell Street, gdzie znajduje się Poczta Główna, która jest pięknym i zabytkowym budynkiem, wyróżniającym się greckim portykiem w stylu heksa i klasyczną fasadą. Architekt Francis Johnson przedłożył pierwszy projekt w 1814 roku, a cztery lata później otwarto pocztę.

Ze względu na związek z administracją zagraniczną budynek stał się centrum działalności w czasie powstania wielkanocnego 1916 roku. Dziś jest to flagowy urząd pocztowy Dublina, otwarty dla wszystkich w godzinach handlu. Członkowie społeczeństwa ustawiają się w kolejce do kupowania znaczków pocztowych i prowadzenia innych prozaicznych interesów w eleganckim, klasycznym atrium, otoczonym stylizowanym osprzętem.

Pomnik Olivera Shepparda Cuchulainna, bohatera irlandzkiej legendy, stoi dumnie w centralnym oknie. Na poczcie znajduje się centrum dla zwiedzających, które jest również wykorzystywane jako powierzchnia wystawowa. Zatrzymaj się w kawiarni na popołudniowego drinka.