Wystarczy wspomnieć o Wybrzeżu Amalfi i natychmiast przywodzi na myśl obrazy tego oszałamiająco pięknego nadmorskiego regionu Włoch. Położony na Półwyspie Sorrentyńskim w cieniu Wezuwiusza, Wybrzeże Amalfi rozciąga się na około pięćdziesiąt mil od kolorowego Positano do jego wschodniego centrum w Salerno. Po drodze napotkasz jedne z najpiękniejszych nadmorskich krajobrazów na świecie.

Amalfi Drive, jedyna droga lądowa do Wybrzeża Amalfi, regularnie należy do najbardziej malowniczych miejsc nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. W 1997 roku Wybrzeże Amalfi zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na jego kulturalny i piękny krajobraz.

Dla tych z Was, którzy mają odwagę wsiąść za kierownicę, jest to co najmniej ekscytująca jazda. Dla tych, którzy chcą usiąść i cieszyć się krajobrazem, są inne środki transportu, które zabiorą Cię w tę podróż. Autobusy SITA regularnie jeżdżą w górę i w dół wybrzeża Amalfi, umożliwiając gościom wsiadanie i wysiadanie w wybranym przez nich miejscu.

Możesz również wynająć prywatnego kierowcę, który będzie prowadził za Ciebie samochód, choć jest to opcja bardzo kosztowna. Aby zobaczyć wybrzeże, są również promy, które zabiorą Cię z Salerno do Positano i na wyspy Capri i Ischia.

Nasz widok z Sorrento

Wzdłuż wybrzeża Amalfi znajduje się trzynaście przybrzeżnych społeczności. Odwiedziliśmy trzy z bardziej popularnych miejsc: Positano, Amalfi i Ravello. Rozpoczęliśmy naszą wędrówkę od naszej bazy na wzgórzach nad Sorrento. Z niesamowitym widokiem na Zatokę Neapolitańską, która budzi się każdego ranka, trudno było wyobrazić sobie coś piękniejszego niż ten widok na zatokę z Wezuwiuszem stojącym na straży. Niewiele wiedzieliśmy, co nas czeka?

Zdecydowaliśmy się pojechać autobusem SITA (poszukaj niebieskich autobusów), który prowadzi gości w górę i w dół Wybrzeża Amalfi zamiast jechać samochodem. Rozważaliśmy samodzielną jazdę, ale ponieważ była to nasza pierwsza wizyta w tym nadmorskim regionie, postanowiliśmy uratować go po raz kolejny (miejmy nadzieję) i wskoczyliśmy do autobusu.

To była krótka przejażdżka przez szczyt wzgórz nad Sorrento i szybko znaleźliśmy się na wąskiej, zakręconej drodze, która stała się tą legendarną jazdą. Gdy autobus skręcił i skręcił wzdłuż wybrzeża, szybko zrozumieliśmy, dlaczego może to być jazda wstrząsająca. Aby przejechać tę trasę, kierowca musi cały czas być skupiony na drodze, co jest dla niego śmierdzące, ponieważ brakuje mu całej pięknej scenerii.

Jeśli podróżujesz na wschód na Wybrzeżu Amalfi z Sorrento w kierunku Positano i Amalfi, upewnij się, że siedzisz po prawej stronie autobusu, aby mieć lepszy widok. I odwrotnie, jeśli jedziesz na zachód, zajmij miejsce po lewej stronie.

Positano

Pierwszą wioską, do której przyjedziesz z Sorrento, będzie Positano. Ta malownicza społeczność jest dosłownie wbudowana w wzgórza i schodzi w dół do turkusowych wód Zatoki Salerno. Positano jest bardzo popularnym przystankiem na Wybrzeżu Amalfi i nie bez powodu. To miejsce jest martwe i piękne. Dramatyczny krajobraz w połączeniu z pięknymi kolorami tej społeczności sprawia, że jest to świetne miejsce do spędzenia czasu i zwiedzania.

Prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją w Positano jest kościół Santa Maria Assunta. Zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, wspaniały kaflowy kościół jest centralnym punktem tej społeczności. Kiedy tu byliśmy, w kościele odbywał się ślub, który był interesujący do obejrzenia.

Poza kościołem, Positano jest po prostu wspaniałym miejscem do robienia zakupów i spacerów po jego ulicach, przy całym jego pięknie. W Positano znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i wyjątkowe sklepy, które pomogą Ci przetrwać ten dzień. Z innej perspektywy warto wybrać się na spacer do wybrzeża, aby podziwiać panoramę miasta na tle gór. Podczas pobytu tutaj możesz zanurzyć się w ciepłych wodach Zatoki Salerno. Od linii brzegowej znajduje się ścieżka, która prowadzi w prawo do miejsca, gdzie znajdują się stare wieżyczki. Jedna z nich jest teraz pięknym domem, ale za nią znajduje się wspaniała ustronna plaża, na której można się opalać.

Amalfi

Naszym następnym przystankiem w drodze na wybrzeże była społeczność imienników tego pięknego wybrzeża, Amalfi. Amalfi, choć bardzo malowniczy, nie jest tak piękny jak Positano. Duża część miasta znajduje się u podnóża Monte Cerreto, które na wysokości 4.314 stóp stanowi dramatyczne tło.

W centrum Amalfi znajduje się Piazza Duomo, który znajduje się dosłownie u stóp katedry św. Andrzeja z dramatycznymi schodami. Andrzeja z dramatycznymi schodami. Ta późnobarokowa katedra pochodzi z XI wieku i jest warta szczytu. Jeśli potrzebujesz przerwy, usiądź w kawiarni naprzeciwko katedry i obserwuj nadejście i odejście Amalfi.

Ten region Włoch słynie z Limoncello, a tarasowe ogrody i gaje wzdłuż większości wybrzeża Amalfi usiane są drzewami cytrynowymi. To nie są zwykłe cytryny. Słynne cytryny Sfusato Amalfitano z tego regionu są bardzo długie i zazwyczaj dwa razy większe od innych cytryn. Cytryna Sfusato jest na tyle mniej kwaśna i słodka, że można ją zjeść jak każdy inny owoc, bez typowej twarzy szczypiornistej, do której jesteśmy przyzwyczajeni, gdy próbujemy zjeść cytrynę. Zanim wyjdziesz, spróbuj Limoncello!

Ravello

Dalej w dół wybrzeża znajduje się mała, ale urokliwa społeczność Ravello. W przeciwieństwie do Positano i Amalfi, Ravello położone jest wysoko w górach nad wybrzeżem Amalfi. Z tego wyjątkowego punktu widokowego roztacza się wspaniały widok na wybrzeże z głównego placu znajdującego się tuż przy wejściu do Ravello. Po wejściu do środka wita Cię spektakularna katedra w Ravello, która została założona w 1086 roku.

Ravello słynie również z pięknych ogrodów, a zarówno Villa Cimbrone jak i Villa Rufolo są warte odwiedzenia. Jeśli odwiedzasz Ravello w lecie, społeczność jest gospodarzem corocznego Festiwalu Muzycznego w Ravello. Festiwal ten, rozpoczęty w 1952 roku, to cykl koncertów plenerowych w Villa Rufolo.

Jeśli szukasz malowniczych wędrówek, jest tu wiele szlaków, które przecinają strome zbocza i prowadzą z Ravello w dół do Pontone i w końcu do nadmorskich społeczności Amalfi i Atrani. Wielu turystów wybiera się na wędrówkę w dół i wraca do Ravello autobusem. Pozwólcie sobie na kilka godzin na podróż w jedną stronę z Ravello aż do wybrzeża. Jeśli wyjeżdżasz z Ravello i wracasz w kierunku Positano lub Sorrento, dlaczego nie wybrać się na wycieczkę z Ravello w dół do Amalfi, a następnie wskoczyć do autobusu na podróż powrotną.

Po wizycie na Wybrzeżu Amalfi jest oczywiste, dlaczego ten odcinek włoskiego wybrzeża jest tak popularny wśród turystów. Tutejsze piękno krajobrazów w połączeniu z kolorowymi i malowniczymi gminami sprawiają, że jest to idealne miejsce do rozkoszowania się włoskim stylem życia. Bez względu na to, czy jesteś tu w celach rekreacyjnych, pieszych wędrówek, czy też chcesz sprawdzić swoje umiejętności jazdy na tym słynnym odcinku, odnajdziesz tu spektakularną scenerię. Ciesz się wizytą na Wybrzeżu Amalfi.