Kaplica św. Bazylego

Niesamowita Kaplica św. Bazylego jest architektonicznym cudem na kampusie Uniwersytetu św. Tomasza w Houston w Teksasie. Zaprojektowana przez słynnego architekta Philipa Johnsona w 1997 roku, zakończyła jego fantastyczną karierę w wielkim stylu.

Architektura

Firma inżynieryjna CJG z siedzibą w Houston, jak również Austin, zrealizowały plany projektu Philipa Johnsona. Czarny granit ostro kontrastuje z białą sztukaterią budynku.

Sześcian, płaszczyzna i półsfera były głównymi elementami wykorzystywanymi przy tworzeniu tej pięknej kaplicy św. Czarna granitowa płaszczyzna zdaje się przecinać prostopadle do sześcianu, a złota kopuła wieńczy budynek.

Projektowanie Symbolika

Dużą symbolikę reprezentuje budowa kaplicy św. Bazylego.

Charakterystyczne jest otwieranie klapy w części nartheksowej lub w holu kaplicy. Największy z przedstawionych na zdjęciu dzwonów reprezentuje św. Obok największego dzwonu znajduje się mniejszy, który reprezentuje jego brata, św. Grzegorza z Nyssy. Najmniejszy przedstawia ich siostrę, św. Macrinę Młodszą, która była zakonnicą we wczesnym kościele chrześcijańskim.

Akademickie centrum handlowe

Rozległy trawiasty obszar z salami wykładowymi skierowanymi na zewnątrz nazywany jest Centrum Akademickim Uniwersytetu św. Jest to piękna, spokojna okolica!

Ta kaplica św. Bazylego znajduje się na północnym końcu centrum handlowego. Biblioteka Doherty'ego jest na przeciwległym końcu. Symboliczne połączenie wiary i rozumu w połączeniu z wszystkimi interdyscyplinarnymi badaniami naukowymi, rozciągającymi się pomiędzy dwoma zakotwiczonymi budynkami, stanowi subtelne stwierdzenie.

Oświetlenie we wnętrzu kaplicy

Jedną z fantastycznych cech dotyczących architektury kaplicy św. Bazylego jest to, że w jej wnętrzu nie wykorzystuje się sztucznego światła. Jedyne dodatkowe oświetlenie, oprócz sprytnie zaprojektowanych okien i powierzchni odbijających światło oraz szklanego krzyża wbudowanego w zachodnią stronę budynku, pochodzi ze świec.

Jasność wewnątrz tej kaplicy zmienia się wraz z porą dnia i odbija efekty słoneczne. W nocy do oświetlenia kaplicy wystarcza zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie zewnętrzne w połączeniu ze światłem świec.

Drogi Krzyżowe w kaplicy św. Bazylego

Drogi Krzyżowe są niesamowite, puste i nie wypukłe, jak może sugerować moje zdjęcie powyżej. Są wyrzeźbione i wcięte w stiukową ścianę! Pod wieloma kątami wyglądają tak, jakby były podniesione i wygięte z powierzchni.

Inne cechy wewnątrz kaplicy

Wpuszczone w ścianę jest krzyż nad ołtarzem. Rodzina Menilów ofiarowała ciało Chrystusa.

Na ścianie po prawej stronie ołtarza znajdują się organy piszczałkowe.

W tabernakulum znajduje się ikona św. Bazylego, nad którą przechowywana jest Eucharystia. Tabernakulum znajduje się po lewej stronie ołtarza i jest głównym punktem zainteresowania przy pierwszym wejściu do kaplicy z tyłu.

Rzeźba Maryi z Dzieciątkiem Chrystusa na kolanach nosi tytuł "Matka Boża, Siedziba Mądrości". Rzeźba ta jest głównym elementem na ścianie wschodniej, naprzeciwko szklanego krzyża i stacji metra.

Jak widać, wnętrze tej kaplicy jest nowoczesne i piękne w minimalistycznym stylu.

Felicie Babin Gucymard Ogród Pamięci

Piękno kontynuuje się na zewnątrz. Zdjęcie powyżej przedstawia część Ogrodu Pamięci Felickiego Babina Gucymarda na tle kaplicy św. Bazylego i innych budynków uniwersyteckich. Ogród ten składa się z labiryntu, trzech fontann przedstawiających Trójcę Świętą oraz czterech narożnych ławek. Znowu działa tu symbolika.

Labirynt Chartres był darem od Ruth Westkaemper na cześć jej klasy w UST w 1955 roku. Ci, którzy wędrują na wzór 11 kręgów prowadzących do centrum, mają być modlitewni i medytacyjni, jakby w trakcie faktycznej pielgrzymki do Jerozolimy.

W dniu naszej wizyty fotograf robił zdjęcia ślubne. Starałem się uwieczniać moje zdjęcia podczas pobytu poza zasięgiem wzroku profesjonalnego fotografa z Młodą Parą Młodą.

Ten piękny ogród modlitewny posiada zmiażdżony żwirowy chodnik wokół centralnej części zewnętrznej oazy z labiryntem i fontannami. Kolorowe róże, mirtu krabowego i inne drzewa i krzewy podkreślają piękno działki.

Samfield Memorial Study Garden

Tuż naprzeciwko Ogrodu Pamiątkowego Felicie Babin Gucymard znajduje się obszar ławek otaczających figurę Jezusa Chrystusa autorstwa rzeźbiarza Lorenzo Ghiglieri. Nazywany jest Ogrodem Studiów Samfielda.

Są to dwa piękne miejsca, w których studenci Uniwersytetu św. Tomasza mogą usiąść na zewnątrz i porozrywać swoje książki oraz zrobić sobie przerwę od nauki.

Kampus Uniwersytetu św. Tomasza

Oglądanie kaplicy św. Bazylego z drogi po wschodniej stronie kaplicy pokazuje inną perspektywę, jak granitowy samolot wydaje się przecinać przez kształt sześcianu.

Właśnie spędziliśmy trochę czasu spacerując po Link-Lee Mansion na terenie kampusu Uniwersytetu św.

Obok tej historycznej rezydencji znajduje się Plac Pamięci Edwarda P. White'a. Zaprojektował go również architekt Philip Johnson. Jeśli spojrzysz na artykuł, który napisałem o Link-Lee Mansion, zobaczysz kilka podobieństw w tym placu i kaplicy. Czarny granit i pochylony krzyż są szczególnie widoczne w obu miejscach.

Kampus St. Thomas jest piękny w sercu Houston. Mam nadzieję, że podobało ci się to spojrzenie na piękną kaplicę na kampusie.