Pod pewnymi względami Wyspa Południowa Nowej Zelandii znakomicie nadaje się na zimowy cel podróży. Ze swoimi wspaniałymi górami oferującymi narciarstwo, snowboarding, spacery na lodowcu i wiele innych sportów zimowych, jest to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Znajdują się tu również kilometry wspaniałej linii brzegowej bogatej w życie morskie i ptasie, choć prawdopodobnie nie w stroju kąpielowym i z filtrem przeciwsłonecznym!

Pogoda na wyspie południowej jest bardzo zimna w zimie, może być bardzo wietrznie i mokro, a na wyższych wzniesieniach jest dużo śniegu. Ponieważ większość zajęć dostępnych zimą nadal odbywa się na świeżym powietrzu, mądrze byłoby zabrać ze sobą ciepłą, odporną na warunki atmosferyczne odzież wierzchnią, kilka ciepłych, grubych swetrów i polarów oraz solidne obuwie. Będziesz mógł cieszyć się kilometrami ścieżek spacerowych na wzgórzach i wokół wybrzeża, obserwować wieloryby, łowić ryby, nurkować na niebie, skakać na bungy, pływać kajakiem, obserwować ptaki, a jeśli wolisz być w środku, możesz nawet odwiedzić fabrykę czekolady!

Łatwo jest podróżować po Wyspie Południowej. Istnieje kilka firm autobusowych, takich jak Magic Bus, które obsługują połączenia między wszystkimi głównymi punktami turystycznymi, są połączenia kolejowe i lotniska w Christchurch i Queenstown.

Gdzie więc najlepiej wybrać się na południową wyspę NZ w zimie?

Park Narodowy Abel Tasman

W Nowej Zelandii znajduje się wiele pięknych parków narodowych, a Park Narodowy Abel Tasman na Wyspie Południowej jest jednym z najbardziej spektakularnych. Park Narodowy Abel Tasman znajduje się w pobliżu Nelson, przytula się do wybrzeża i słynie z wspaniałych piaszczystych plaż i słynnych na całym świecie szlaków przybrzeżnych. Możesz wybrać się na spacer z przewodnikiem lub wybrać się na samodzielny spacer, a zakwaterowanie jest dostępne w przedsprzedażnych chatach i kempingach Departamentu Ochrony.

Istnieje również komfortowe zakwaterowanie w stylu Lodge z łazienkami. Jeśli nie chcesz iść pieszo, możesz wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego z Kaiteri lub wskoczyć na Water Taxi. Jeśli masz ochotę na odrobinę przygód, zapisz się na kajakarstwo morskie. Możesz zarezerwować krótką, kilkugodzinną wycieczkę lub dłuższą, kilkudniową wycieczkę. Jeśli wybierasz się do Abla Tasmana w zimie, upewnij się, że jesteś ciepło ubrany w odzież odporną na warunki atmosferyczne i zabierz ze sobą zapasy, ponieważ nie ma sklepów, o których dowiedziałem się na swój koszt, gdy musiałem chodzić całe popołudnie bez obiadu w środku!

Queenstown

Queenstown jest stolicą sportów zimowych na Wyspie Południowej. Położone nad brzegiem jeziora Wakatipu, Queenstown jest otoczone wspaniałymi górami. Wszystkie rodzaje zakwaterowania są dostępne od luksusowych hoteli po hostele dla backpackerów. Narciarstwo i snowboard jest tym, co przyciąga większość odwiedzających w zimie, a są tu stoki na każdym poziomie zaawansowania i znakomici instruktorzy dla początkujących.

Można wybierać spośród Coronet Peak, The Remarkables, Cardrona, czy Treble Cone. Queenstown jest również domem oryginalnego bungy jump, AJ Hackett, i można skakać do kanionu rzecznego lub z krawędzi klifu. Jeśli lubisz wysokie dawki adrenaliny, możesz popływać łodzią strumieniową, raftingiem po białej wodzie, jazdą na rowerze górskim, trekkingiem na kucykach lub złapać kolejkę linową na górę i wypróbować Luge. Lista oferowanych zajęć na świeżym powietrzu jest naprawdę niekończąca się!

Jeśli szukasz bardziej relaksującego doświadczenia, Queenstown oferuje doskonałe zakupy, wiele barów, restauracji i galerii. Można wybrać się na rejs po jeziorze parowcem TSS Earnslaw Vintage Steamship i wziąć udział w wycieczce podwórzowej w Walter Peak High Country Farm, która obejmuje doskonałą herbatę! Jeśli lubisz dziką przyrodę, możesz wybrać się na wiele wycieczek przyrodniczych i ekologicznych.

W samym Queenstown można odwiedzić Kiwi Birdlife Park, gdzie oferują one gwarantowany widok na Kiwi. Musisz jednak pozwolić swoim oczom dostosować się do przyćmionego światła! Możesz również wykorzystać Queenstown jako punkt wypadowy na wycieczki do majestatycznego Milford Sound.

Dunedin

Dunedin jest siedzibą Uniwersytetu w Otago, słynnego dworca kolejowego Dunedin, który jest jednym z najbardziej sfotografowanych budynków w NZ, a także posiada najbardziej stromą ulicę na świecie przy Baldwin Street. Jeśli lubisz dziką przyrodę, Dunedin posiada jedyną na kontynencie kolonię hodowlaną Royal Albatross na Taiaroa Head na Półwyspie Otago, a także jest domem dla pingwina żółtookiego, który jest najrzadszym pingwinem na świecie.

Miasto Dunedin szczyci się wieloma dobrymi przykładami wiktoriańskiej i edwardiańskiej architektury. Położone jest w pięknym, naturalnym porcie, który po raz pierwszy został zasiedlony przez Maorysów, a następnie przyciągnął wielorybników i górników złota ze Szkocji i Chin w XIX wieku. Ogród Botaniczny w Dunedin był pierwszym w Nowej Zelandii, a Otago Girls School jest jedną z najstarszych na świecie.

Jeśli lubisz muzea, odwiedź Otago Settlers Museum obok dworca kolejowego, Otago Museum i Discovery World, a jeśli sport jest Twoją pasją, odwiedź New Zealand Sports Hall of Fame. Wybierz się na wycieczkę portową, złap pociąg w górę niesamowitego wąwozu Taieri lub nawet wybierz się na wycieczkę samolotem. Miłośnicy jedzenia i picia mogą wybrać się na wycieczkę po fabryce czekolady Cadbury's Chocolate Factory i zaopatrzyć się w gadżety w sklepie fabrycznym lub wybrać się na wycieczkę po Browarze Speight's.

Jezioro Tekapo

Jezioro Tekapo znajduje się w przepięknej górskiej scenerii na centralnej Wyspie Południowej. Znajduje się w pobliżu Mount Cook, najwyższej góry Nowej Zelandii, i jest otoczone pięknymi górskimi krajobrazami. Znajduje się tu wiele różnych miejsc noclegowych, od samoobsługowych po backpacker'y i wiele różnych zajęć, z których można korzystać. Jest to kraj hodowli owiec i odwiedzić kościół Dobrego Pasterza, który został zbudowany w 1935 roku i zobaczyć słynny posąg psa rasy owczej na skraju jeziora.

Wspaniałe plenery to miejsce, gdzie to wszystko dzieje się nad jeziorem Tekapo i można cieszyć się pieszymi wędrówkami, jazdą na nartach, trekkingiem na kucykach, wędkowaniem, jazdą na rowerze górskim i kajakiem przez całą zimę. Weź udział w lotach widokowych nad Mount Cook, zanurz się w gorących basenach i idź na łyżwach na lodowisku. Wieczorem wybierz się na wycieczkę z widokiem na gwiazdy i podziwiaj cuda nocnego nieba.