Wyspa Key West leży na końcu Overseas Highway, 127,5-milowego odcinka amerykańskiej Trasy 1, biegnącej z Miami przez Florida Keys. Key West jest najbardziej wysuniętym na południe punktem kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (zaledwie 90 mil od Kuby), a jego spokojna, karaibska atmosfera sprawia, że czujesz się jakbyś wjechał całkowicie do innego kraju. Chociaż miejscowi ogłosili niepodległość od Stanów Zjednoczonych w kwietniu 1982 roku i ponad 30 lat później duży znak na lotnisku nadal wita podróżnych w "Conch Republic", to jednak nie ma potrzeby zabierania ze sobą paszportu ani wymiany pieniędzy, aby przyjechać do tego urokliwego i dziwacznego raju na wyspie.

Przez lata Key West służył jako schronienie dla wszelkiego rodzaju: piratów, wraków statków, przemytników, pisarzy, artystów, rybaków, muzyków i ludzi szukających po prostu zmiany szerokości geograficznej i dobrej zabawy. Dzięki swojej barwnej historii i zróżnicowanej kulturze, w Key West jest coś dla każdego. Tak bardzo, w rzeczywistości, że wielu lokalnych taksówkarzy lub barmanów będzie chętnych do opowiedzenia, jak przyjechali do Key West z wizytą i nigdy nie wyjechali. Ale co jeśli twój czas w Key West jest ograniczony? Z tym przewodnikiem, możesz zanurzyć się w beztroskim środowisku wyspiarskim i posmakować wielu smaków Key West w ciągu jednego dnia.

Lose the Car

Key West ma tylko 2 mile szerokości i 4,5 mili długości. Jest wystarczająco mały, aby poruszać się pieszo, a przy ograniczonym parkingu na tak zwartym terenie, najlepiej zostawić samochód w tyle podczas zwiedzania wyspy. Przynieś wygodną parę butów do chodzenia lub, jeszcze lepiej, wypożycz rower na dzień. Istnieje wiele możliwości wypożyczenia rowerów na całej wyspie, a wiele hoteli i karczm udostępnia rowery swoim gościom za niewielką opłatą lub nawet bezpłatnie.

Śniadanie w Blue Heaven

Zacznij dzień od śniadania w tej funkowej restauracji w Bahama Village, kolorowej dzielnicy niskich pastelowych domów, gdzie można kupić gigantyczne puszki Starego Milwaukee w narożnym sklepie spożywczym, jeśli tak zdecydujesz (a czasami w Key West, co wydaje się być rzeczą do zrobienia). Blue Heaven mieści się w piętrowym budynku, w którym Ernest Hemingway raz referował piątkowo-nocne mecze bokserskie. Dojedź tam wcześnie, bo czekanie robi się długie. (W czasie Key West, wcześnie jest zazwyczaj o każdej porze przed 10:00 rano). Jedzenie jest na świeżym powietrzu, a koguty i kurczaki wędrujące po dziedzińcu są przyjazne. Śniadanie składa się z krewetek i grysików oraz trafnie nazwanego Rooster Special, podstawowego 2-gigowego śniadania z wyborem grysików lub ziemniaków i bekonu lub kiełbasy. Jeśli jest w menu, można wybrać Homara Benedykta. Nie przegap domowego chleba bananowego. (Thomas i Petronia, 729 Thomas Street, 305-296-8666, $15-$28)

Uderz na plażę w Fort Zachary Taylor State Park.

Aby pozbyć się tego jedzenia, wskocz na rower i udaj się do Fort Zachary Taylor State Park, aby opalić się na najlepszej plaży w Key West. Do parku można dotrzeć przez Truman Annex na końcu Southard Street. Wstęp za 2 dolary dla pieszych i rowerzystów, więcej dla pojazdów.

Kiedy zejdziesz z drogi, dojdziesz do fortu z czasów wojny domowej po prawej stronie drogi. Tutaj znajduje się szlak rowerowy, który prowadzi wokół fosy, a kolejny wzdłuż kanału żeglugowego. Uważajcie na ptaki wędrowne w tropikalnym zaroślach, które ciągną się między fortem a morzem, szczególnie w zimowym i wiosennym sezonie wędrówek. Plaża znajduje się na końcu drogi. Rowery nie są dozwolone na plaży ani w strefie piknikowej w cieniu sosen, ale jest tam mnóstwo stojaków na rowery. Krzesła plażowe, parasole i sprzęt do snorkelingu są dostępne do wypożyczenia na stoisku koncesyjnym.

Jeśli nie chcesz się wylegiwać lub pływać, wyjdź na zachodnie nabrzeże skalne i obserwuj łodzie przypływające i płynące przez wejście do Key West Harbor, wybierz się na wędrówkę po dwóch krótkich ścieżkach przyrodniczych i przyjrzyj się z bliska rodzimej roślinności lub zwiedź historyczny fort, który był ważnym przyczółkiem Unii w czasie wojny między stanami, a później był intensywnie wykorzystywany podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Codziennie w południe organizowane są wycieczki z przewodnikiem, a przez cały dzień do 5:00.

Wyspa Kości

Cayo Hueso (wymawiane weso) było oryginalną hiszpańską nazwą wyspy, co tłumaczy się na Bone Island. Legenda głosi, że wczesni odkrywcy wyspy znaleźli na niej plażę zaśmieconą kośćmi, podobno pozostałość po rdzennym amerykańskim polu bitwy lub cmentarzu.

Kawiarnia Cayo Hueso Café na plaży jest otwarta od 10:00 do 5:00 na przekąskę lub lekki lunch (spróbuj kubańskiej kanapki) po zakończeniu śniadania. (305-295-0037, $3-$7)

Zwiedzanie Hemingway House

Kiedy już będziesz miał dość słońca, udaj się na zacienione tereny domu Hemingway'ów, aby zobaczyć życie w Key West w latach trzydziestych, kiedy Ernest Hemingway nazwał wyspę swoim domem. Legenda literacka mieszkała w tej hiszpańskiej rezydencji w stylu kolonialnym w latach 1931-1940 wraz z drugą żoną Pauline i ich dwoma synami. Twój entuzjastyczny i kompetentny przewodnik po wyspie podzieli się z Tobą historiami o eskapadach Hemingwaya na wyspie i wskaże na architektoniczne szczegóły i unikalne wyposażenie domu. Koniecznie zapytaj o pisuar Hemingway'a przez całą drogę do domu po pijanej nocy w Sloppy Joe's, aby zamienić się w fontannę do picia dla jego sześcioramiennych kotów. Wycieczka obejmuje przystanek w studiu pisarskim, w którym Hemingway pisał takie historie jak Śniegi Kilimandżaro i Dzwoneczki dla kogo podczas swoich najbardziej produktywnych lat pisarskich. Dom jest otwarty codziennie od 9:00 do 5:00. Wstęp za 12,50 dolarów, w tym 30-minutowa wycieczka z przewodnikiem. (907 Whitehead Street, 305-294-1575)

Możliwości fotograficzne w najbardziej wysuniętym na południe punkcie

Żadna podróż do Key West nie jest kompletna bez zatrzymania się przy betonowej boji wyznaczającej nieoficjalny, najbardziej na południe wysunięty punkt w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. (Prawdziwy najbardziej wysunięty na południe punkt na wyspie to w rzeczywistości nieoznakowane miejsce na lądzie Marynarki Wojennej na zachód od boi, ale nie ma do niego dostępu dla ludności cywilnej). Aby dotrzeć do znacznika, należy skierować się na południowy koniec Whitehead Street na rogu South Street. Tłumy turystów są tu gęste, zwłaszcza gdy statki wycieczkowe są w porcie, więc zrób szybkie zdjęcie i ruszaj dalej.

Zachód słońca na Afterdeck na Louie's Backyard

W Key West jest wiele wspaniałych miejsc do oglądania zachodu słońca nad Zatoką Meksykańską - najsłynniejszym z nich jest spektakl, jakim jest nocny festiwal zachodu słońca na placu Mallory - ale ja wolę spokój w Afterdeck Bar na Louie's Backyard. Louie's mieści się w wiktoriańskim domu nad oceanem, który w 1971 roku stał się restauracją. Zaparkuj rower w stojakach na końcu Vernon Street i przejdź przez piasek, aby dostać się na afterdeck za budynkiem. Drewniany pokład wisi nad Oceanem Atlantyckim, gdzie możesz cieszyć się bryzą oceanu i koktajlem, gdy niebo eksploduje w milion odcieni koralowca o zachodzie słońca. Jest to ulubione miejsce dla miejscowych i ich psów i nie zdziw się, gdy zobaczysz swoich ulubionych barmanów i muzyków Key West, którzy odpoczywają tu w dni wolne. Bar Afterdeck jest czynny codziennie od 11:30 do 1:00, oprócz świąt Bożego Narodzenia. (700 Waddell Avenue, 305-294-1061)