Spójrzmy prawdzie w oczy: każdy, kto odwiedza Włochy, naprawdę chce zobaczyć słynną Krzywą Wieżę w Pizie. Szczerze mówiąc, po prostu nie jestem do końca pewien, o co to całe zamieszanie. To tylko jedna z setek wież znalezionych w całych Włoszech, z wyjątkiem tej, która jest pochylona. Tak naprawdę, to nie jest jedyna pochylona wieża we Włoszech! Wyraźnie pamiętam, że widziałem jedną w Wenecji, a drugą na wyspie Burano. Małe badania mówią mi, że we Włoszech jest właściwie siedem pochylonych wież, a trzy z nich znajdują się w Wenecji. Weźmy więc tę Pizę.

Oczywistym pytaniem jest więc, czy warto poświęcić czas na dotarcie do Pizy, aby zobaczyć ten słynny włoski punkt orientacyjny i czy jest to warte wysiłku? Odpowiedź naprawdę zależy od tego, skąd pochodzisz i ile czasu, energii i pieniędzy jesteś gotów poświęcić, aby go zobaczyć.

Szczerze mówiąc, jest wiele innych interesujących miejsc we Włoszech, więc poświęcenie pół dnia na zobaczenie Krzywej Wieży w Pizie oznacza mniej czasu spędzonego gdzie indziej. Po odwróconej stronie, wszyscy jesteśmy turystami w centrum uwagi, a na pewno jest coś w tej wieży, co wabi turystów z całego świata, więc dlaczego by jej nie zobaczyć? Powiem wam, że byłem w Pizie dwa razy, aby zobaczyć tę wieżę. Żadna z tych wizyt nie była tak naprawdę zaplanowana, ale ponieważ byliśmy blisko, łatwo było się do niej dostać i pomyśleliśmy, że równie dobrze możemy ją zobaczyć.

Co można zobaczyć poza wieżą?

Cały kompleks wież jest znany jako Piazza die Miracoli, czyli Pole Cudów. Cztery budynki tworzą kompleks, w tym Dzwonnica (Campanile), Katedra w Pizie, Baptysterium i krużganek, który zamyka część cmentarza. Katedra w Pizie - jedna z Wielkich Katedr Włoch - jest wspaniałą budowlą, którą rozpoczęto w 1063 roku, a ukończono w 1092 roku, prawie 80 lat przed rozpoczęciem budowy na wieży. Cały kompleks znajduje się na terenie otoczonym murem i jest bardzo zwarty, a wszystko w niewielkiej odległości od siebie.

Jeśli wyruszysz poza kompleks w poszukiwaniu ciekawych miejsc, obawiam się, że nie ma zbyt wiele do zobaczenia, przynajmniej w mojej opinii. Jest tam Ogród Botaniczny, Piazza del Cavalieri i malownicza ścieżka wzdłuż rzeki Arno, ale większość odwiedzających wydaje się być zainteresowana tylko wieżą.

Mam nadzieję, że nie przeszkodziłem ci w odwiedzinach Krzywej Wieży w Pizie. Jest to z pewnością jedna z najpopularniejszych atrakcji we Włoszech i przyciąga turystów z całego świata. To naprawdę dużo zabawy dla ludzi oglądających tłumy w kompleksie, którzy starają się zdobyć swoje zdjęcia i siebie samych. Czy ci się to podoba, czy nie, wieża ta jest częścią dziedzictwa Włoch, a społeczność Pizy dołożyła wszelkich starań, aby zachować wieżę i upewnić się, że jest ona bezpieczna do oglądania i wspinania.

Ciekawe fakty z wieży

 • Budowa rozpoczęła się w 1173 roku, a zakończyła w 1399 roku.
 • Pierwotnie planowano, że wieża będzie miała 60 metrów wysokości.
 • Jego wysokość wynosi dziś 56,67 metrów na wysokiej stronie i 55,86 metrów na niskiej.
 • Zadziwiające jest zamieszanie i kontrowersje co do liczby kroków na szczyt. Różne strony internetowe wahają się od 250 do 297, co wydaje się być dużym marginesem błędu. Według strony internetowej, którą znalazłem, gdzie faktycznie liczyli kroki podczas filmowania wejścia, jest 269 kroków na szczyt wieży. Uważam, że ta liczba jest prawidłowa.
 • Wieża ma osiem pięter, w których znajduje się komora dzwonowa na najwyższym piętrze.
 • W wieży znajduje się siedem dzwonów, po jednym na każdą nutę w muzycznej skali głównej.
 • Wieża jest pochylona z powodu miękkiej i niestabilnej glinianej ziemi, na której została zbudowana, oraz z powodu nieodpowiedniego podłoża.
 • W 1178 roku, gdy budowa osiągnęła trzecie piętro, wieża zaczęła się już pochylać.
 • W 2001 roku zakończono projekt renowacji wieży w celu jej zabezpieczenia. Dzięki temu projektowi wieża stała się bezpieczna dla zwiedzających.
 • Inżynierowie, którzy pracowali nad projektem renowacji wieży, uważają, że można ją całkowicie wyprostować. Nikt jednak nie chce, aby tak się stało, zwłaszcza społeczność Pizy, która od bardzo dawna żyje z sześciu milionów odwiedzających rocznie wieżę.
 • Przed projektem renowacji wieża była nachylona pod kątem 5,5 stopnia, teraz pochyla się pod kątem około 3,99 stopnia.

Informacje dla zwiedzających

Godziny.

 • Od kwietnia do września: od 9.00 do 20.00, oprócz tego otwarte do 22.00 od połowy czerwca do sierpnia.
 • Październik: od 9:00 do 19:00.
 • Listopad: od 9:00 do 18:00.
 • Od grudnia do lutego: 9:45 do 17:15.
 • Marzec: 9:00-18:00, 19:00 w ostatnim tygodniu miesiąca.

Opłaty za wejście:

 • Wejście do kompleksu i teren jest wolny.
 • Opłata za wejście na Krzywą Wieżę w Pizie wynosi 18 euro.
 • Czas wejścia jest dostępny co pół godziny.
 • Bilety są kupowane na określony czas wejścia, z ograniczoną liczbą sprzedanych biletów.
 • Bilety można kupić z wyprzedzeniem za wysoką opłatą w wysokości 10 euro.
 • Dzieciom poniżej 8 roku życia nie wolno wchodzić na wieżę.

Dostanie się do Krzywej Wieży w Pizie

Jeśli zdecydowałeś się na wizytę w Pizie, to tak naprawdę jest to łatwe miejsce, do którego możesz się dostać. Można do niej dojechać pociągiem z Lucca, Florencji i Rzymu. Podróż z Lukki trwa zaledwie 30 minut, a z Florencji około godziny.

Ile czasu należy spędzić w Pizie?

Spodziewajcie się spędzić kilka godzin na zwiedzaniu całego kompleksu wieżowców i robieniu zdjęć. Jeśli przyjeżdżasz z Lukki lub Florencji, na pewno możesz to zrobić w pół dnia i wrócić na czas, aby cieszyć się innymi miejscami. Rzym, będąc dalej, jest nadal możliwy do zrobienia i zajmie około dwóch i pół godziny pociągiem. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, wokół kompleksu znajduje się wiele miejsc parkingowych. Część z nich jest bezpłatna, a niektóre wymagają opłaty. Jeśli przyjedziecie pociągiem na Dworzec Centralny w Pizie, pamiętajcie, że kompleks wieżowców jest oddalony o 2 km, około 25 minut spacerem lub 10 euro taksówką.