Wskazówki i sugestie zawarte w tym artykule są przeznaczone dla każdego, kto planuje swoją pierwszą samotną podróż do Japonii. Wszystkie one opierają się na moich osobistych doświadczeniach; od 1998 roku podróżowałem sam w Japonii ponad 15 razy. Z każdej podróży wiele się nauczyłam i nigdy nie żałowałam, że nie mogłam sama zwiedzić tego wspaniałego kraju.

Uwaga: Wykluczam tematy łatwe do zbadania, jak np. jak uzyskać tanie WiFi, gdzie znaleźć tanie zakwaterowanie, itp. Innymi słowy, tematy, które mają zastosowanie w każdej sytuacji związanej z podróżą, nie będą częścią tego artykułu.

1. Przed imigracją należy przedstawić dowód wyjazdu i szczegóły dotyczące zakwaterowania.

Wjeżdżając do Japonii, trzeba będzie zadeklarować na karcie pokładowej swój planowany okres pobytu. Będziesz musiał również zapisać jeden adres w Japonii oraz numer telefonu.

Dodatkowo urzędnik imigracyjny może poprosić Cię o okazanie dowodu planowanego odlotu. Na przykład powrotny bilet lotniczy. W skrócie - wszystkie te informacje należy mieć przy sobie przed wejściem na pokład samolotu. Oczywiście, jeśli nie będziesz w stanie podać tych informacji, Japonia nie uwięzi Cię w więzieniu, ale urzędnik imigracyjny może poprosić o "specjalną" rozmowę w oddzielnym pomieszczeniu, aby upewnić się, że nie dzieje się nic podejrzanego. To może być naprawdę denerwujący sposób na rozpoczęcie samodzielnej podróży po Japonii. To też może łatwo zjeść całą godzinę.

2. Zawsze mieć przy sobie wystarczającą ilość gotówki

Podczas gdy wiele instytucji akceptuje obecnie międzynarodowe karty kredytowe, Japonia nadal jest społeczeństwem w przeważającej mierze opartym na gotówce. Sytuację pogarsza fakt, że wiele japońskich bankomatów nadal nie akceptuje zagranicznych kart bankowych. Aby zaoszczędzić sobie paniki i kłopotów z desperackim polowaniem na bankomat, który przyjmuje karty, zawsze miej przy sobie wystarczającą ilość gotówki podczas podróży po Japonii. Nie trzeba dodawać, że należy również dołączyć bufor na wypadek nieoczekiwanych sytuacji.

3. Zwróć uwagę na ważne japońskie tabu

Mógłbym z łatwością napisać artykuł o 100 najlepszych tabu, na które warto zwrócić uwagę podczas samotnej podróży do Japonii. Ale poważnie, jest naprawdę tylko kilka tabu, o których cudzoziemcy muszą pamiętać:

 • Zawsze, zawsze zdejmuj buty, gdy się tego oczekuje. Na przykład przy wchodzeniu do domów, tradycyjnych ryokanów, niektórych uzdrowisk i onsensów, itp. (Będziesz wiedział, że musisz to robić, gdy zobaczysz stojaki na buty, szafki, itp.)
 • Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, gdy korzystasz z transportu publicznego. Jeśli nie możesz uniknąć odebrania połączenia, szepnij i zakończ je szybko.
 • Nigdy nie wbijaj pałeczek pionowo w jedzenie. W całej Azji Wschodniej, to jest ofiara dla zmarłych.
 • Nie gestykuluj do ludzi tylko jednym palcem.
 • Proszę ustawić się w kolejce, gdy zobaczy pan, że inni to robią.
 • Oczekuje się, że podczas przeziębienia lub kaszlu będziesz miał na sobie zimną maskę.

 • Proszę nie dyskutować i nie krytykować japońskiej rodziny królewskiej.

Przez lata czytałem o innych japońskich tabu, takich jak publiczne dmuchanie w nos, jedzenie podczas spaceru, itp. Mylące jest to, że widziałem wielu Japończyków robiących takie rzeczy podczas moich podróży.

Mój wniosek jest więc taki, aby nie martwić się zbytnio o konkretne tabu. Zamiast tego należy stosować się do złotych zasad japońskiego publicznego postępowania, tj. unikać wstrętnych zachowań, które irytują innych i szanować japońskie praktyki społeczne. Kraj szczyci się tym, że jest uporządkowany i społecznie świadomy. Niezależnie od tego, co robią sami Japończycy, należy unikać zwracania na siebie niepotrzebnej uwagi. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżuje się samotnie i bez przyjaciół, którzy mogliby interweniować.

Dodatkowy przewodnik po japońskiej etykiecie do zdejmowania butów.

 • Nigdy nie zakładajcie butów na świeżym powietrzu do japońskiego domu lub tradycyjnego ryokana.
 • Prawie wszystkie miejsca, które wymagają zdejmowania butów, oferują kapcie wewnętrzne, w które można się przebrać. Zrób to i zostaw swoje buty na zewnątrz przy wejściu na zewnątrz.
 • Nie wkładajcie do toalety pantofli wewnętrznych. Będą tam specjalne kapcie toaletowe, w które można się przebrać. Oczywiście po zakończeniu korzystania z toalety powinieneś zmienić się z powrotem w pantofle wewnętrzne.
 • Bawienie się kapciami jest jednym z najbardziej odstręczających tabu w Japonii. Mówi się, że samurajowie angażowali się w śmiertelne pojedynki po tym, jak zostali spoliczkowani kapciami. Nigdy, przenigdy nie zadzieraj z twoimi ani z innymi.

4. Zaplanuj składowanie bagażu i przemieszczanie się

Rozsądne pakowanie, tzn. posiadanie minimalnego bagażu, jest najważniejsze w każdej samotnej podróży. Dla Japonii jest to podwójnie ważne, ponieważ japońskie miasta i infrastruktura transportowa są często zatłoczone. Pociągi dalekobieżne również mają zazwyczaj minimalną przestrzeń do przechowywania dużych worków.

Na szczęście, Japonia ma dwa przydatne udogodnienia, które pomagają podróżnym z uciążliwym bagażem.

 • Schowki na monety: Schowków na monety jest mnóstwo na głównych japońskich stacjach autobusowych i kolejowych. W rzeczywistości, doświadczeni goście odwiedzający Japonię uznaliby je nawet za nieunikniony widok japońskich węzłów transportowych. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wyczerpania się schowków. Na wielu stacjach są również ograniczone szafki o dużych rozmiarach, w których można przechowywać 30-calowe walizki.
 • Jeśli natkniesz się na kryzys w szafce, a w pobliżu nie ma serwisu z lewymi bagażami, udaj się do dużego domu towarowego. Niektóre z tych sklepów, takie jak te w Shinjuku, oferują usługi przechowywania bagażu.
 • Alternatywnie, możesz spróbować szczęścia, w zależności od tego, do której atrakcji się wybierasz. Pracownicy świątyń i sanktuariów zazwyczaj nie są chętni do przechowywania bagażu, ale kasy biletowe parków rozrywki i muzeów mogą być chętne do przechowywania bagażu przez krótki czas. Pamiętaj jednak, że najlepiej jest nie polegać na tych opcjach.
 • Takuhaibin Delivery Services: Jeśli musisz podróżować z dużymi torbami, rozważ możliwość skorzystania z usług Takuhaibin (宅配便), czyli usług dostawy. Za niewielką opłatą możesz odebrać swój bagaż lub zdeponować go w sklepie spożywczym (Konbini), a następnie dostarczyć do kolejnego miejsca docelowego następnego dnia. W dużych miastach zawsze dostępne są usługi Takuhaibin, dzięki którym bagaż można wysłać z wyprzedzeniem również na lotnisko.

5. Naucz się kilku japońskich słów i pojęć wcześniej

Język angielski (Eigo) jest nauczany w wielu publicznych i prywatnych szkołach w Japonii. Jednak wiele powodów uniemożliwia wielu Japończykom pełne opanowanie tego języka. Jednym z powodów jest oczywiście brak codziennych możliwości praktykowania języka.

Jeśli musisz rozmawiać z Japończykiem po angielsku, pamiętaj, aby robić to powoli i wyraźnie. Słuchając odpowiedzi, pamiętaj również o tym, że wielu Japończyków jest pod wpływem sposobu, w jaki ich język ojczysty tłumaczy i skrapla angielskie słowa. Język japoński ma inny system wymowy niż angielski, więc słowo takie jak "bilet" staje się "chiketo". Inne terminy, takie jak "domy towarowe" i "toaleta" stają się odpowiednio "departo" i "to-yee-re". Krótko mówiąc, cierpliwość i zrozumienie są niezbędne, aby takie rozmowy mogły funkcjonować. Można to ułatwić, ucząc się wcześniej kilku podstawowych japońskich słów i zwrotów podróżniczych.