Podczas podróży zawsze wyzwaniem jest zmieszczenie wszystkiego, co chcesz wnieść do walizki. Podczas gdy z pewnością istnieją sztuczki, aby wcisnąć wszystko na małą przestrzeń, najprostszym sposobem na zapakowanie światła jest zabranie w pierwszej kolejności mniej rzeczy!

Aby to zrobić, złóż wszystkie ubrania, które uważasz za potrzebne podczas urlopu, zanim zaczniesz się pakować.

Teraz, zanim włożysz jedną rzecz do walizki lub plecaka, spójrz na to, co ułożyłeś i wybierz kilka rzeczy, które możesz nosić w podróży. W ten sposób unikniesz najczęstszych pomyłek w podróży - spakujesz wszystko, czego będziesz potrzebować, a następnie założysz coś innego jako strój "na wynos". Ten strój prawdopodobnie nie będzie ponownie noszony, dopóki nie wrócisz do domu, a to tylko martwy ciężar! Jasne, klimat, gdzie idziesz może być bardzo różne od tego, gdzie zaczynasz, ale to nie musi być problem, jeśli myślisz bocznie.

Warstwa

Powiedzmy, że w domu jest zimno, a ty wybierasz się w tropikalne miejsce. Jeśli założysz gruby sweter lub wyściełaną kurtkę na wyjazd, będzie ona bezużyteczna na miejscu. Zamiast tego załóż koszulkę z długim rękawem i dodaj cienki wełniany kardigan lub sweter, kurtkę przeciwdeszczową/ wiatroszczelną oraz pashminę lub szalik.

Każda z tych rzeczy, indywidualnie lub w połączeniu, może być przydatna na wakacjach (noce mogą być zimne, nawet w tropikach!).

Wybierz ubranie "Double Duty".

Zastosowanie takiej zasady "podwójnej służby" jest głównym sekretem w oszczędzaniu miejsca. Unikaj przedmiotów, które mogą być noszone tylko w jeden sposób, ponieważ są szanse, że będą one noszone tylko raz lub dwa razy i nie "zarobią na swoje utrzymanie". W przypadku kobiet, trzymać się podziałów można mieszać i dopasowywać do siebie, aby stworzyć różne stroje. Jeśli wybierasz się na jedną dużą imprezę wieczorową, to suknia wieczorowa jest w porządku - ale na coś w rodzaju rejsu, gdzie masz kilka specjalnych nocy, biustonosze i spódnice/spodnie dadzą ci więcej różnych strojów na znacznie mniej miejsca.

Na niedawnej wyprawie na Bliski Wschód naszą najlepszą inwestycją (zarówno dla mnie, jak i dla mojego faceta) były niewątpliwie kabrioletowe długie spodnie ("double duty" ponownie!). Bądź ostrożny z tkaninami - wiele stylów kabrioletów jest wykonanych z szybko wysychających tkanin syntetycznych, które twierdzą, że są fajne, ale często nie są! Te spodnie podróżne Columbia do kabrioletów są wykonane z miękkiego materiału syntetycznego. Oznacza to, że nie marszczą się jak bawełna i znacznie szybciej schną. Co najważniejsze, są one również oddychające, w przeciwieństwie do niektórych spodni podróżnych, które mogą być spocone.

Inne nasze najbardziej zużyte przedmioty to lekkie koszule z długimi rękawami i zapinanymi rękawami. Rękawy podwijamy, gdy jest gorąco, podwijamy, gdy jest chłodno - i w przeciwieństwie do mojego męża, miałam dodatkowy bonus w postaci możliwości zawiązania mojego jako topu dla midriffa!

Jeśli naprawdę martwisz się o zimno, dzisiejsza bielizna termiczna jest lekka jak piórko i drapie się w nicość - aczkolwiek może być zbyt ciepła dla łagodniejszego klimatu. Jeśli nie wybierasz się w naprawdę zimne miejsce, weź pod uwagę lekkie podkoszulki lub koszulki, które mogą być noszone pod lub nad koszulkami jako dodatkową warstwę.

W przypadku kurtki uniwersalnej dobrym zakupem jest miękka skorupa lub lekki polar.

Teraz wybrałeś swoje ubrania, czas je spakować.

Bułka z masłem, nie spasuj się!

Zrolowane ubrania łatwiej mieszczą się w dziwnych miejscach w walizce i nie gniecą się prawie tak bardzo, jak po złożeniu. Najpierw spakuj duże rzeczy, a następnie wypełnij luki zwiniętymi majtkami lub skarpetkami.

Nie zwijaj pasów ani krawatów. Zostaw je nie zwinięte, a następnie włóż je na brzegi walizki. W ten sposób nie zajmą prawie żadnego miejsca, a Ty będziesz mógł je łatwo znaleźć.

Pakiety podróżne

Podczas gdy walcowanie maksymalizuje ilość ubrań, które możesz wcisnąć do swojej walizki, szukanie ubrań może zmienić całą walizkę w chwalebne zamieszanie. Jeśli jesteś w trasie, oznacza to, że będziesz musiał spakować je codziennie rano!

Rozwiązaniem są pakiety podróżne. Można kupić specjalistyczne kostki podróżne, ale ja po prostu kupuję największy rozmiar torby Ziplock z supermarketu. Nie są one tak wytrzymałe jak odpowiednie pakiety podróżne, ale zawsze noszę przy sobie kilka części zamiennych na wypadek, gdybym rozbił jedną lub dwie. Sortuj ubrania według kategorii, a następnie zwiń i zapakuj każdą kategorię do osobnej torby.

Ponieważ nie możesz korzystać z każdego zakamarka, używanie toreb oznacza, że nie zmieścisz się aż tak bardzo w walizce. Ale radość z bycia w stanie wstać i spakować walizkę w kilka minut na ten wczesny poranek - bez ceny!

Nie polecam worków próżniowych (w których wysysa się powietrze po zapakowaniu), chyba że nie masz nic przeciwko chodzeniu w pomarszczonych ubraniach. Poza tym, jeśli jestem w trasie, nie mam czasu, aby się wygłupiać z wysysaniem powietrza każdego ranka!

Buty

Buty są zawsze problemem, bo są ciężkie i zajmują dużo miejsca. Jeśli możesz, załóż swoje najcięższe/najbardziej masywne buty w podróży na zewnątrz, więc nie musisz wkładać ich do bagażu. Być może nie chcesz tego robić (kto chce nosić ciężkie buty w długiej podróży?), ale możesz wziąć parę lekkich pantofli lub skarpetek, w które możesz się przebrać w samolocie (buty możesz schować w schowku nad głową). Upewnij się tylko, że Twoje buty nie są zbyt ciasne, w przeciwnym razie pod koniec podróży możesz mieć problem z ich ponownym założeniem!

Nigdy nie pakuj pustych butów. Znajdź małe przedmioty, które możesz włożyć do środka (skarpetki, szczotkę do włosów, długopisy, krawat itp.). Buty wkładaj do torebek na buty, aby nie zabrudziły Ci one ubrań.

Ręczniki

Jeśli zatrzymujesz się w hotelach, nie musisz brać ręczników. Pewnie, hotele mówią, że nie należy używać ich ręczniki na basenie lub plaży, ale to tylko dlatego, że martwią się o nich zgubić. Używam ręczników pokojowych na plażach i basenach na całym świecie, i nigdy nie miałem problemu.

Jeśli nie chcesz ryzykować, zapytaj w hotelu, czy ma basen lub ręczniki plażowe - wielu z nich to robi.

Jeśli czujesz się całkowicie zagubiona bez własnego ręcznika, spakuj zamiast niego ręcznik podróżny z mikrofibry (ale sprawdź rozmiar - większość z nich jest znacznie mniejsza niż zwykły ręcznik).

Toalety dla podróżnych

W momencie pisania, istnieją poważne ograniczenia co do ilości płynu, który można przenosić w czasie podróży. Wszystkie płyny i żele muszą być zapakowane w butelki po 3 uncje, a wszystkie muszą zmieścić się w jednej małej torebce. Dla większości ludzi jest to najczęściej problem, jeśli chodzi o przybory toaletowe.

Rozwiązaniem jest szukanie przyborów toaletowych, które nie są żelowe ani płynne. Na przykład, nie pakuję środka czyszczącego ani toneru - zamiast tego biorę chusteczki do demakijażu. Dobre są też chusteczki z filtrem przeciwsłonecznym i samoopalaczem. Mydło Dove lub Neutrogena jest stałe i tak samo łagodne dla skóry jak płyn do mycia.

Również tutaj obowiązuje zasada podwójnej odpowiedzialności. Zawsze pakuję szampon kondycjonujący, więc nie potrzebuję odżywki i wybieram krem do opalania ciała, który jest również dobrym środkiem nawilżającym.

Do twarzy biorę dobrej jakości krem nawilżający z filtrem SPF15, więc nie potrzebuję osobnego kremu nawilżającego do twarzy, kremu z filtrem przeciwsłonecznym i podkładu. Bronzer może być używany jako róż do policzków i cień do powiek. Miękkie kredki do oczu i konturówki do ust nie zajmują miejsca i mogą być stosowane jako cienie do powiek i pomadki.

Jeśli zatrzymujesz się w hotelu, być może w ogóle nie będziesz musiał pakować szamponu, odżywki lub balsamu do ciała, ponieważ prawdopodobnie w pokoju jest darmowy zapas. Warto o to zapytać.

Jeśli dekantujesz, uważaj, aby nie przepełnić butelek, ponieważ ich zawartość będzie się rozszerzać wraz ze zmianami ciśnienia powietrza - i nie chcesz, aby na całej odzieży znajdowały się filtry przeciwsłoneczne. Zawsze wkładaj przybory toaletowe do plastikowej torby, na wypadek rozlania.

Ograniczenia dotyczące artykułów toaletowych mogą być uciążliwe, ale można je również postrzegać jako szansę! Nigdy nie podróżowałem z dużą ilością przyborów toaletowych, nawet na długich wakacjach. Dla mnie częścią zabawy z wyjazdem za granicę jest próbowanie nowych rzeczy, więc uwielbiam pretekst, by kupić trochę francuskiego żelu pod prysznic lub włoskiego kremu do twarzy!

W mojej ostatniej zagranicznej podróży, która trwała sześć tygodni, podróżowałam z jedną średniej wielkości torbą na kółkach i torbą podręczną. Mój mąż miał jedną średniej wielkości walizkę na kółkach i torebkę na ramię. Ta podróż zaprowadziła nas od gorąca Afryki do chłodu północnej Europy i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z utrzymaniem ciepła (ani chłodu).

Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie "zapakuj wszystko, co uważasz za potrzebne, a potem zmniejsz o połowę". Nigdy nie byłem w stanie zastosować tej zasady - ale dzięki moim własnym "zasadom", nigdy nie musiałem!