Niezależnie od tego, czy pakujesz się na krótki urlop, czy długi, podróżujesz do pobliskiego miejsca docelowego lub wyjeżdżasz dalej, pakowanie bagażu na lot jest częścią tego procesu... i czasami może być to strasznie żmudna sprawa.

Z tym, że ta niezbędna część lotu nie zawsze musi być negatywnym lub czasochłonnym doświadczeniem; po kilku poprawkach może stać się łatwym epizodem.

Ten artykuł będzie zawierał wskazówki, jak najlepiej pakować ubrania, akcesoria, przybory toaletowe i różne dodatki.

Jak pakować ubrania na czas podróży

Zwijajcie ubrania, a nie składajcie ich.

Składane ubrania zajmują powierzchnię, a zwinięte oszczędzają miejsce. Nie zauważysz dużej różnicy w przypadku przedmiotów z małymi, krótkimi rękawami, ale kiedy trafisz na ubrania z długimi rękawami, ta sztuczka zamienia się w grę.

Nosić najbardziej uciążliwe artykuły.

Czasami trzeba spakować jakiś sweter, zabrać nieporęczne buty, albo dołączyć bardzo konkretny i duży artykuł. Zamiast pakować te przedmioty i pozwalać im zważyć bagaż, należy je włożyć i jednocześnie zaoszczędzić miejsce i wagę.

Jeśli musisz, połóż warstwę na ubraniu.

Można to wykorzystać na dwa różne sposoby; jeśli osiągnąłeś limit walizki i nadal chcesz zabrać ze sobą więcej ubrań, to możesz nosić te dodatkowe ubrania na swój lot. Albo jeśli na lotnisku okaże się, że Twój bagaż jest zbyt ciężki, możesz wyjąć trochę ubrań i położyć je na wierzchu tego, co już masz na sobie. Na szczęście, jak na razie nie ma regulacji wagi dla pasażerów.

Używaj opakowań próżniowych.

Jeśli Twój bagaż mieści się w limitach wagowych, ale starasz się zmieścić w nim wszystko, możesz rozwiązać ten problem, korzystając z opakowań próżniowych. Te hermetyczne saszetki są doskonałym sposobem na skompresowanie nieporęcznych lub pogrupowanych artykułów w łatwy do opanowania ładunek.

Obróć swoje ubrania.

Kluczem do sprowadzenia mniej jest jak najlepsze wykorzystanie sytuacji, a jednym ze sposobów na to jest częste przechodzenie przez małe ubrania, które przynosisz lub wydłużanie czasu ich noszenia. Jedyną rzeczą, o której musisz być świadomy, kiedy to robisz, jest upranie zużytych ubrań w odpowiednim czasie, aby były dostępne, kiedy nadejdzie czas na obrócenie się do następnej pary.

Jak bezpiecznie pakować akcesoria

Trzymaj je w torbie podręcznej.

Możesz chodzić z większością, jeśli nie ze wszystkimi akcesoriami na swojej osobie, w przeciwieństwie do konieczności ich spakowania. Masz książkę? Trzymaj się jej. Masz laptopa? To samo. Masz ręczne urządzenie? Sytuacja się nie zmienia.

Warstwowe delikatne przedmioty w środku.

Jeśli jedziesz do celu z kruchym przedmiotem w bagażu lub wracasz z kruchą pamiątką, najbezpieczniej będzie, jeśli położysz go w chuście ochronnej i umieścisz na nim przedmioty pod i na górze. Folia ochronna może być dowolna - od odzieży po folię bąbelkową lub inny materiał. Chodzi o to, aby nie dać się jej potrząsnąć w bagażu, a jeśli tak, to warstwy powinny ją chronić przed silnymi wibracjami i uderzeniami.

Oddzielne wrażliwe przedmioty.

Niezależnie od tego, czy robisz to z woreczkiem, czy z zamkiem błyskawicznym, dobrze jest oddzielić rzeczy, które mogą być uszkodzone lub zniszczyć inne towary. Na przykład, jeśli posiadasz akcesoria elektroniczne (ładowarki, USB lub urządzenie przenośne), możesz mieć je schludnie odłożone i zabezpieczone przed ewentualnymi płynami. Alternatywnie, jeśli masz przy sobie coś, co może mieć wpływ na inne przedmioty (np. artykuły łazienkowe), należy je uszczelnić. Pod koniec dnia, jeśli coś miałoby pójść nie tak, większość ubrań zawsze można wyprać, ale inne rzeczy nie są tak łatwe do naprawienia.

Zapieczętowane rzeczy są w porządku.

Istnieją przedmioty, które wydają się być podejrzane lub wątpliwe (np. produkty w postaci proszku lub płynu) i czasami mogą zostać skonfiskowane, niezależnie od tego, czy są częścią bagażu podręcznego czy nadanego. Najczęściej, jeśli chcesz obejść ten problem, upewnij się, że przedmiot jest zapieczętowany (tzn. nowy i nieużywany) i powinno być w porządku. Zgoda, ten przedmiot nadal musi być zgodny z innymi zasadami TSA.

Przedmioty z bronią nie są w porządku.

Każdy przedmiot, który może wyrządzić krzywdę lub zranić siebie lub inne osoby, może zostać skonfiskowany. Nie jest to czyste cięcie, ponieważ niektóre miejsca będą konfiskować zapalniczki, a inne umożliwią ci podróżowanie z nimi (ponieważ niektórzy z nas są palaczami). Ta sama losowa zasada dotyczy również obcinarek do paznokci. Jeśli masz jakiś przedmiot, którego nie jesteś pewien, najlepiej zostawić go za sobą lub spakować jako bagaż rejestrowany.

Porady dotyczące pakowania kosmetyków toaletowych

Zostawcie ręcznik.

Jeśli nie jesteś bardzo konkretny co do tego, czego chcesz od ręcznika, nie musisz zabierać go ze sobą na wycieczkę. Twoje zakwaterowanie powinno je zapewnić, a jeśli planujesz gdzieś wyjść, nadal możesz skorzystać z dostarczonego ręcznika. Pamiętaj tylko, aby go zwrócić.

Minimalizuj dodatki łazienkowe.

Ta sama filozofia działania ręczników sprawdza się w przypadku dodatków do łazienki. Chyba, że masz bardzo specyficzne potrzeby i pragnienia, nie musisz przynosić ze sobą takich rzeczy jak mydło, szampon, odżywka, pasta do zębów i czapki prysznicowe, bo prawdopodobnie będą one dostarczone. Jeśli nie masz pewności co do tego, co oferuje Twoje zakwaterowanie, zawsze możesz się z nimi skontaktować w celu potwierdzenia.

Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących żeli i płynów do noszenia przy sobie.

Jeśli nalegasz na przynoszenie artykułów łazienkowych i będziesz korzystać z bagażu podręcznego, pamiętaj, że istnieje limit objętości na żele i płyny, które przynosisz. Limit ten dotyczy dezodorantów i perfum, kremów i past, balsamów i sprayów. Jest to prosty, ale kosztowny błąd, więc pamiętaj.

Zamieniaj żele i płyny na substancje stałe.

Mydło w płynie należy odstawić na barek mydła, a spryskać do rolowania. Pomyśl poza pudełkiem i wymień przedmioty, które mają alternatywne produkty, zamiast obniżać ich klasę i zmniejszać ich ilość.

Przynieś rolkę papieru toaletowego.

Nie można wystarczająco podkreślić, jak dużą różnicę może zrobić rolka TP. Dodatkowe punkty, jeśli zamiast tego zdecydujesz się na chusteczki.