Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale czasami zdarzają się też przypadki złego stanu zdrowia. W przypadku drobnych problemów zdrowotnych, dobra podróżna apteczka pierwszej pomocy może postawić Cię na nogi (upewnij się jednak, że masz także wakacyjne ubezpieczenie medyczne na poważniejsze choroby).

6 Musi mieć zestaw pierwszej pomocy podróżnej

Moje sześć najlepszych pozycji do pakietu pierwszej pomocy to..:

 1. Biegunka i lekarstwo na zatrucie pokarmowe
 2. Środek przeciwbólowy, zarówno miejscowy jak i ogólnoustrojowy
 3. Środek odstraszający owady
 4. Krem antyhistaminowy na użądlenia
 5. Tynki i środek antyseptyczny
 6. Środek do dezynfekcji rąk

Pamiętaj, że twoja podróżna apteczka pierwszej pomocy jest przeznaczona tylko na ostre, nie zagrażające życiu sytuacje. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, powinieneś szukać wykwalifikowanej pomocy medycznej.

1. Środek zaradczy na biegunkę i zatrucia pokarmowe

Czy wiesz, że około 20-50% turystów każdego roku ma rozstrój brzucha i biegunkę? To ponad 10 milionów osób dotkniętych TD (biegunka turystyczna.) Objawy obejmują luźne stolce, skurcze żołądka i odwodnienie. Przyczyn jest kilka, ale najczęstszą z nich jest połykanie bakterii E. coli poprzez spożywanie skażonej żywności lub picie brudnej wody, a także poprzez dotykanie skażonych powierzchni.

TD jest nieprzyjemna i osłabiająca. Możesz zmniejszyć swoje szanse na jej złapanie, pijąc tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną i myjąc ręce przed jedzeniem.

Większość ataków TD trwa zaledwie kilka dni, a powrót do zdrowia jest wspomagany przez doustne nawadnianie płynów i soli. Dioralyte jest dobrze znaną pomocą w nawadnianiu, która zawiera właściwą mieszankę soli potrzebnych Twojemu organizmowi do szybkiej regeneracji. Lubię zabierać ze sobą opakowanie, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca i może dosłownie uratować życie, jeśli dostaniesz zatrucie pokarmowe.

Jak uniknąć biegunki podczas podróży

Poniższe wskazówki z serwisu informedhealth.org pomogą Ci uniknąć choroby TD podczas podróży.

 • Regularnie myj ręce mydłem, zwłaszcza przed jedzeniem i po pójściu do łazienki.
 • Nie pij wody z kranu. Pij tylko wodę z butelek lub innych pojemników; upewnij się, że plomba nie jest złamana przy ich zakupie.
 • Unikaj kostek lodu i napojów, które zostały rozcieńczone wodą.
 • Do mycia zębów i płukania ust używaj wody butelkowej.
 • Unikaj wody z fontann, studni, potoków i rzek.
 • Owoce, surowe warzywa i sałatę można jeść tylko wtedy, gdy się je obierze i dokładnie umyje butelkowaną wodą przed jedzeniem.

2. Tematyczne i systemowe środki przeciwbólowe

Zwichnięcia, przeciążenia i siniaki występują zarówno w domu, jak i na wakacjach. Łatwo jest poślizgnąć się i upaść lub doznać skręcenia podczas chodzenia po nieznanym podłożu. W domu, prawdopodobnie masz trochę Tylenol, ibuprofen, lub paracetamol w szafce łazienkowej, aby złagodzić ból. Jednak w czasie podróży może się zdarzyć, że apteka nie będzie Ci służyć.

Niski poziom bólu może powstrzymać Cię od zasypiania lub uniemożliwić Ci uprawianie sportu. Dołącz do zestawu podróżnego małe opakowanie środków przeciwbólowych i miejscowy żel przeciwbólowy, a będziesz w stanie pokonać dyskomfort związany z kilkoma uderzeniami i siniakami.

3. Środek odstraszający owady (Insect Repellent)

Czy nawet myślenie o owadach sprawia, że skóra się czołga? Wtedy nie będziesz chciał rozwodzić się nad następnym zdaniem. (Pauza, weź głęboki oddech.) Na każdą osobę na ziemi przypada ponad 200 milionów owadów. A niektóre z nich aktywnie szukają posiłku z ludzkiej krwi.

Nie wszystkie te owady znajdą się w twoim ośrodku wypoczynkowym, ale wystarczająco dużo z nich będzie szukało posiłku z krwią, aby ważne było dla ciebie podjęcie kroków w celu ochrony siebie. Kluczową radą jest ukrycie się o zmierzchu, kiedy owady mają tendencję do jedzenia. Staraj się unikać przebywania w pobliżu obszarów zastoju wody, szczególnie w krajach malarskich, i poinformuj się o różnych rodzajach środków odstraszających owady. W krajach dotkniętych malarią zaleca się także spanie pod moskitierą.

4. Antyhistamina na użądlenia i ugryzienia

Bez względu na to, jak bardzo chronisz się przed głodnymi owadami, istnieje szansa, że przynajmniej raz zostaniesz ugryziony podczas podróży zagranicznej. Ponieważ znajdujesz się poza swoim obszarem zamieszkania, będziesz miał niewielką lub żadną odporność na poważne infekcje, które przenoszą niektóre ugryzione za granicą muchy. Przed podróżą sprawdź w miejscowym ośrodku zdrowia, jakie szczepienia są ci potrzebne. Aby niektóre zastrzyki były skuteczne, należy je zaplanować na co najmniej 8 tygodni przed podróżą.

Większość ugryzień i użądleń nie będzie miała długotrwałego wpływu, ale może powodować ostrą reakcję alergiczną z obrzękiem, zaczerwienieniem i swędzeniem dotkniętego obszaru. W moim apteczce mam przy sobie wymazy przeciw użądleniom, ponieważ są one anty-szumowe i przeciwzapalne. Krem i wymazy antyhistaminowe mogą być również stosowane do chłodzenia obolałych miejsc oparzeń słonecznych. Każdy, kto w przeszłości miał reakcje alergiczne na antyhistaminę, może również chcieć włożyć do swojej apteczki epi-pen.