Jeśli planujesz podróż przez cały kraj autobusem Greyhound, możesz być ciekaw, czego się spodziewać.

Poniżej znajduje się lista pięciu najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swojej podróży przed wyjazdem.

1. Podróż zajmie trochę czasu

Każda wycieczka autobusem Greyhound w Stanach Zjednoczonych potrwa minimum 24 do 36 godzin. A w zależności od miasta wyjazdu i miejsca docelowego, podróż może trwać nawet trzy dni lub dłużej.

Jeśli czas nie jest problemem i chcesz zobaczyć kraj, a następnie o kilka dni czasu podróży w autobusie może być wielki. Jednakże, jeśli trzeba dotrzeć do miejsca docelowego w odpowiednim czasie, lub dostać naprawdę znudzony siedząc przez dłuższy okres czasu, to może powinieneś poszukać alternatywnego sposobu podróżowania jak latanie.

2. Będziesz podróżować wieloma różnymi autobusami

Twoja przejezdna przygoda w autobusie Greyhound nie odbędzie się w całości w jednym autobusie. Twoja podróż będzie prawdopodobnie składała się z więcej niż jednej trasy, a przy każdej zmianie trasy będziesz musiał przesiąść się do innego autobusu.

Na przykład, jeśli podróżujesz z Florydy do jakiegoś miejsca na północnym zachodzie, jak np. do Seattle, twoja początkowa trasa może doprowadzić cię z Florydy do Atlanty, GA. W Atlancie możesz przesiąść się na trasę, która zabierze Cię z Atlanty do Chicago. W Atlancie będziecie musieli przesiąść się na autobusy, ponieważ zmieniacie trasy. Musisz więc wyjść z autobusu, który przywiózł Cię z Florydy, a następnie wsiąść do nowego autobusu do Chicago.

Zazwyczaj w Atlancie masz także przerwę w podróży, kiedy czekasz na odjazd nowego autobusu. Za każdym razem, gdy zmieniasz trasę, będziesz musiał zdjąć z autobusu wszystkie swoje rzeczy (łącznie z torbą w kratę) i przenieść je do następnego autobusu.

Czasami trzeba będzie przesiąść się do innego autobusu, nawet jeśli znajdujemy się na tej samej trasie. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy jest czas na obsługę lub sprzątanie autobusu. Proces jest taki sam, po raz kolejny będziesz musiał przesiadać wszystkie swoje rzeczy, ale czas oczekiwania między autobusami jest w tych sytuacjach zazwyczaj krótszy.

3. Możesz oczekiwać, że będziesz miał co najmniej jeden długi wieczór kawalerski

Jedną z najgorszych rzeczy w przełajowych wycieczkach autobusem Greyhound jest przerywanie podróży. Przerwy zdarzają się, gdy zmieniasz trasę autobusu (i autobusów) i musisz czekać na dworcu, aby następny autobus odjechał. Długość przerwy w podróży różni się w zależności od trasy, ale można się spodziewać, że będzie ona trwać od 30 minut do ośmiu godzin.

I tak, postój na dworcu autobusowym w Greyhound jest tak samo nudny jak się wydaje. Większość stacji w Greyhound jest dość mała i ma tylko może kilka telewizorów dla rozrywki. Można się dość szybko nudzić, jeśli nie zabrałeś ze sobą niczego, co mogłoby zająć Twój czas. Większość ludzi spędza czas słuchając muzyki i oglądając filmy przez telefon, śpiąc lub rozmawiając z innymi pasażerami.

Niektóre dworce autobusowe w Greyhound mają na nich małe jadłodajnie, gdzie sprzedają jedzenie. Leżaki to świetny czas, aby usiąść i cieszyć się wolnym posiłkiem. Jeśli jesteś przywiązany do gotówki, być może będziesz musiał zadowolić się czymś z jednego z automatów, które są dość standardowe na wszystkich dworcach Greyhound.

Jeśli Twój nocleg odbywa się w godzinach dziennych, możesz skorzystać z wolnego czasu, aby zwiedzić okoliczne miasto. Szybkie wyszukiwanie w telefonie pokaże Ci wszystkie lokalne atrakcje, które możesz lubić odwiedzać. Jeśli jedzenie na dworcu nie przypadło Ci do gustu, możesz wybrać się do lokalnej restauracji, aby zjeść coś do jedzenia.

Upewnij się tylko, że jesteś z powrotem na dworcu autobusowym w Greyhound na długo przed planowanym odjazdem następnego autobusu. Nie chcesz skończyć z jeszcze dłuższym postojem, ponieważ wróciłeś za późno i przegapiłeś swój autobus z przesiadką.

Szybkie słowo ostrzeżenia: Niektóre dworce autobusowe w Greyhound nie są w najbezpieczniejszych miejscach. Oznacza to, że zwiedzanie może nie zawsze być możliwe, zwłaszcza jeśli masz przerwę na odpoczynek wieczorem lub na noc.

Podczas wielogodzinnego przebywania na małym dworcu w Greyhound może to zabrzmieć jak czysta tortura, ale to lepsze niż błądzenie na dworze i danie się okraść, zaatakować lub gorzej. Layovers rzadko są zabawne, ale jeśli zajmujesz swój czas i zachować siebie bezpiecznie można przejść przez nie bez problemu i dostać się do podróży.

4. Twój autobus zrobi mnóstwo przystanków

Autobusy Greyhound nie zatrzymują się tylko na dworcach autobusowych Greyhound - robią różne przystanki w trakcie całej podróży.

Na przykład wielu pasażerów odbiera się na małych, lokalnych przystankach, które nie są rzeczywistymi stacjami, ale są częścią sieci Greyhound.

Te przystanki są zwykle w mniejszych miastach i miasteczkach, i zazwyczaj trwają tylko około 5 do 10 minut, lub po prostu wystarczająco długo, aby wszyscy nowi pasażerowie mogli wsiąść na pokład.

Chociaż te przystanki nie będą miały dla ciebie żadnego znaczenia, to jednak zwiększają one długość podróży. Dlatego też trasa między dwoma miastami, która może trwać osiem godzin samochodem, może trwać 13 lub więcej godzin w autobusie Greyhound.

Autobus zatrzymuje się również co kilka godzin na przerwy na jedzenie i łazienkę. Przystanki te znajdują się zazwyczaj na przystanku dla ciężarówek, w restauracji typu fast food, sklepie spożywczym lub w kombinacji dwóch lub więcej. Te przerwy trwają zazwyczaj od 15 do 30 minut. Skorzystaj w pełni z tych przerw!

Po pierwsze, na pewno będziesz chciał skorzystać z toalety. Łazienki w autobusach Greyhound i na stacjach są słynne z tego, że są brudne. Nie zdasz sobie sprawy, ile dla ciebie znaczy czysta łazienka, dopóki nie przejedziesz przez Greyhounda całymi dniami i nie uporasz się z paskudnymi toaletami przez cały czas. Więc spróbuj skorzystać z łazienki za każdym razem, gdy autobus zatrzymuje się gdzieś indziej niż na stacji.

Te przerwy to także świetny czas na zakup jedzenia i napojów, które nie są zbyt drogie, jak jedzenie zwykle jest na dworcach autobusowych. Możesz jeść w autobusie, więc możesz zabrać ze sobą jedzenie i napoje, które kupisz z powrotem do autobusu.

5. Będziesz współdziałać z szeroką gamą ludzi

Jedną z najfajniejszych rzeczy w jeździe autobusem Greyhound jest różne rodzaje ludzi, z którymi będziesz miał kontakt. Jeśli chodzi o podróżowanie po Stanach Zjednoczonych, nie ma innej formy transportu, która zapewnia większy tygiel innych pasażerów. Ludzie wszystkich ras, religii, pochodzenia i pozycji społecznych jeździć autobusem Greyhound codziennie, i można spodziewać się spotkać wszystkie z nich.

Jednym z najlepszych sposobów na spędzenie czasu na wycieczce autobusem przełajowym jest obserwowanie ludzi, i można to zrobić niemalże non-stop w autobusie Greyhound. W większości przypadków nie ma przydzielonych miejsc, więc prawdopodobnie skończysz siedząc obok zupełnie obcego, co daje niepowtarzalną okazję do poznania ludzi, których inaczej nigdy nie spotkasz.

Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby, z którymi możesz spotkać się w trakcie podróży, mogą nie być takie, z jakimi chcesz się kojarzyć. Przy tak dużej liczbie osób przechodzących codziennie przez sieć Greyhound nie jest zaskoczeniem, że pewien procent z nich ma kilka problemów.

Spotkasz ludzi z problemami zdrowia psychicznego, bezdomnych, którzy wyglądają i pachną gorzej niż można sobie wyobrazić, ludzi, którzy po prostu wiszą wokół Greyhound, aby zobaczyć, co mogą ukraść, dealerów narkotyków, prostytutki, itp.

W większości przypadków powinieneś być w stanie rozpoznać każdego takiego człowieka i trzymać się z dala od niego z daleka, ale pamiętaj, aby zawsze być na baczności w kontaktach z innymi pasażerami podczas całej podróży.