Jednym z najbardziej mylących pytań, jakie napotykają podróżni udający się do Włoch, jest pytanie, czy potrzebują oni Międzynarodowego Zezwolenia dla Kierowcy, inaczej znanego jako PRI. Jest to ważne pytanie, które wielokrotnie zadawaliśmy i nad którym debatowaliśmy przed wyjazdem na wakacje do wielu krajów europejskich.

Na kilka pierwszych wyjazdów do Włoch, gdzie planowaliśmy prowadzić wynajęty samochód, upewniliśmy się, że uda nam się go zdobyć przed wyjazdem. I jak wielu wytrawnych przyjaciół podróżnych przewidziało, ani razu nie poproszono nas o okazanie dokumentu podczas wynajmu pojazdu. Teraz nie musi to oznaczać, że nie potrzebowaliśmy pozwolenia - to mogło być nasze szczęście, że nie mieliśmy żadnego powodu, aby kontaktować się z lokalną policją.

We Włoszech, Posiadanie PRI jest prawem

Chociaż jest kilka krajów europejskich, które mówią po angielsku i uznają prawo jazdy Stanów Zjednoczonych, należy pamiętać, że jest wiele krajów, w tym Włochy, które tego nie robią. I właśnie tutaj Międzynarodowe Zezwolenie na prowadzenie pojazdu jest prawnie wymagane wraz z prawem jazdy w Twoim kraju ojczystym.

Należy pamiętać, że prawo jazdy IDP nie jest europejskim prawem jazdy, ale pozwoleniem, które tłumaczy istniejące prawo jazdy na wiele różnych języków. Pozwala ono policji na łatwe wypisanie biletu z wszystkimi informacjami przetłumaczonymi już przez prawo jazdy.

Czy możesz sobie wyobrazić zamieszanie i stres, jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której nie znasz ich języka, a zagraniczna policja nie może się z tobą porozumieć? Jeśli nie posiadasz międzynarodowego prawa jazdy i zostaniesz zatrzymany, ryzykujesz, że zostaniesz ukarany grzywną, która sprawi, że zaoszczędzone 20 dolarów nie otrzymując prawa jazdy będzie trywialne.

Spójrz na to w ten sposób: jest to wymóg prawny posiadania międzynarodowego zezwolenia na prowadzenie pojazdu w krajach, które wymagają posiadania takiego zezwolenia, więc prawdopodobnie dobrym pomysłem jest upewnienie się, że masz je przed wyjazdem. Grzywny za nieposiadanie mogą sięgać kilkuset euro i muszą zostać zapłacone w ciągu pięciu dni, w przeciwnym razie grzywna drastycznie wzrośnie.

Niektóre powszechnie odwiedzane kraje europejskie

Kraje, które wymagają posiadania przy sobie Międzynarodowego Prawa Jazdy wraz z prawem jazdy swojego kraju:

  • Włochy, Grecja, Hiszpania, Austria, Niemcy, Polska, Chorwacja, Republika Czeska, Rumunia, Węgry, Słowenia, Bośnia i Hercegowina.

Kraje, które uznają amerykańskie lub kanadyjskie prawo jazdy i mówią również po angielsku:

  • Irlandia, Irlandia Północna, Szkocja, Walia, Anglia

Kraje nie mówiące po angielsku, które nie wymagają PRI, ale gdzie jest to dobry pomysł ze względu na barierę językową.

  • Portugalia, Francja, Szwajcaria

Gdzie można uzyskać międzynarodowe zezwolenie na prowadzenie pojazdu

Międzynarodowe Zezwolenie dla Kierowcy można nabyć tylko za pośrednictwem lokalnego oddziału Amerykańskiego lub Kanadyjskiego Stowarzyszenia Samochodowego lub za pośrednictwem American Automobile Touring Alliance, znanego również jako AATA.

Będziesz musiał przynieść 2 zdjęcia wielkości paszportu lub kupić je tam oprócz opłaty za pozwolenie (która zwykle kosztuje nie więcej niż 20 dolarów). Jeśli natkniesz się na inną stronę internetową, która oferuje wydanie Ci IDP, nie daj się nabrać - AAA i AATA są jedynymi agencjami upoważnionymi przez Departament Stanu USA do wydawania IDP. Zezwolenie jest ważne przez rok od daty wydania.

Miejmy nadzieję, że jeśli podróż przebiegnie sprawnie, nigdy nie zostaniesz poproszony o okazanie zezwolenia, ale jeśli z jakiegoś powodu skończysz z policją z powodu wypadku samochodowego lub mandatu za przekroczenie prędkości, najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o okazanie zezwolenia. Najważniejsze jest to, że za 20 dolarów dobrze jest mieć je na wszelki wypadek, gdybyś miał jakiś problem.

W ciągu ostatnich 10 lat prowadziliśmy wypożyczalnie samochodów we Włoszech, Grecji, Francji i Hiszpanii i ani razu wypożyczalnia samochodów nie poprosiła nas o nasze Międzynarodowe Zezwolenie na Kierowców. Wydaje się, że jest to raczej wymóg jazdy, a nie wynajęcia pojazdu w tych krajach.

Z pewnością pomogło to w tym, że szczęście poszło za nami podczas naszych przygód i udało nam się uniknąć wszelkich wypadków samochodowych i problemów z udziałem policji. Podczas pobytu we Włoszech otrzymaliśmy bilety, jeden za przekroczenie dozwolonej prędkości i jeden za wjazd do strefy ograniczonego ruchu, ale oba te bilety przyszły pocztą kilka miesięcy po powrocie do domu.

Czego należy się spodziewać podczas jazdy we Włoszech

Jazda we Włoszech może być stresującym doświadczeniem. Niektóre kraje europejskie są gorsze od innych, ale Włochy są uważane za jedno z bardziej wymagających. Już sama bariera językowa, jaką jest brak możliwości odczytania znaków drogowych w połączeniu z jazdą po nieznanych drogach, może wywołać niepokój.

Ogólnie rzecz biorąc, włoscy kierowcy okazali się nieco niecierpliwi i agresywni, zwłaszcza w większych miastach. Jeżdżą szybko, jeśli uważają, że nie jedziesz wystarczająco szybko i wskoczą przy pierwszej okazji, żeby cię minąć.

Uważaj na ograniczone strefy podróżowania (ZTL)

Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, że wiele miast posiada ZTL, lub ograniczone strefy podróżowania, które są ograniczone tylko do mieszkańców, którzy tam mieszkają. Wejdź do jednej z tych stref zamkniętych, a po kilku miesiącach od powrotu z podróży otrzymasz w poczcie duży bilet.

Skąd będą wiedzieć? Patrzcie uważnie, a zobaczycie wszędzie kamery. Jak tylko dostaną Twój numer rejestracyjny, namierzą go w Twojej wypożyczalni i uzyskają od nich informacje. Całkiem podstępne, ale bardzo skuteczne.

Drogi włoskie i samochody

Inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas jazdy we Włoszech to wąskie drogi i korzystanie z round-a-boutów, które są szeroko stosowane, więc należy się przygotować. Zawsze należy pamiętać o tym, kto ma prawo wjechać na drogę i przejechać przez nią. Pojazdy już znajdujące się w round-a-bout mają prawo drogi, a samochody próbujące wjechać na rotację muszą się poddać.

Ostatnią rzeczą do rozważenia, jeśli chcesz wynająć pojazd we Włoszech jest to, że większość wypożyczalni pochodzą z ręczną skrzynią biegów i samochody mają tendencję do bycia na mniejszej stronie, więc pakować światło. Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów są dostępne, ale są one dostępne w bardzo wysokiej cenie. Jeśli nie jesteś w pełni wygodny jazdy ręczną skrzynią biegów, może chcesz ponownie rozważyć swoje plany dotyczące jazdy. Jeśli zdecydujesz się rzucić ostrożność na wiatr i jechać, upewnij się, że korzystasz z usług firmy Garmin lub innych pomocy nawigacyjnych, aby ułatwić sobie życie.