Wybranie się na rejs jest jednym z najtańszych wakacji, na jakie można się wybrać, ponieważ jest on wliczony w cenę, poza wycieczkami na brzeg, napojami i pamiątkami, które można kupić. Przeciętny człowiek zyskuje około dziesięciu funtów na 7-dniowym rejsie. Rozumiem dlaczego: zarówno norweski, jak i karnawałowy dostarczają towar o każdej porze dnia, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Rejs zarówno norweskimi jak i karnawałowymi liniami rejsowymi był doświadczeniem, które mogłem powtórzyć wiele razy, i zrobię to. Obie linie mają swoje plusy i minusy, ale na pewno jest jedna, którą preferuję bardziej niż drugą.

Statki, z którymi pływałem były norweskim klejnotem i karnawałowym cudem. Nie będę cię zanudzał faktami o tych statkach, takimi jak liczba pasażerów w ich posiadaniu, waga czy długość statków, możesz znaleźć te informacje gdzie indziej.

Powiem ci tylko, że z zewnątrz, norweski klejnot wygląda pięknie, ale nie byłem pod wrażeniem wnętrza. Nie zrozumcie mnie źle, to było miłe, ale to nie było wow jak Karnawałowy Cud. Kiedy idziesz do atrium na Miracle, to wszystko jest otwarta koncepcja: patrzysz w górę pięć pięter i zobaczyć otwarte szklane schody prowadzące do restauracji steak house, atrium ma dwie szklane windy, które działają, i można słuchać gry na pianinie podczas chwytania drinka. To było dla mnie "wow", potrzebowałem drinka tylko po to, żeby móc wziąć to wszystko.

Z którego portu wyjdziesz?

Port, z którego wyjdziesz, zadecyduje o tym, ile dodatkowych pieniędzy będziesz musiał wydać. Samo dotarcie do portu statku to połowa bitwy. Będziesz tam jechał czy będziesz musiał wydać dodatkowe pieniądze na lot?

Coś jeszcze do rozważenia: port, z którego planujesz wyjść, określi typ osób, z którymi będziesz pływał. Jeśli wyjedziesz z Nowego Jorku, jest duża szansa, że będziesz pływał z wieloma ludźmi, którzy mieszkają na północnym wschodzie. Jeśli wyjedziesz z Cape Canaveral FL, większość osób, z którymi będziesz pływał będzie pochodzić z południa. To nic wielkiego, ale pomyślałem, że może warto o tym wspomnieć.

W jakiej kabinie zostaniesz?

Rezerwacja kabiny to chyba najważniejszy wybór, jakiego będziesz musiał dokonać. Większość ludzi myśli, że nie spędzi dużo czasu w swoim pokoju, ale to wszystko zależy. Jeśli zarezerwujesz wewnętrzną kabinę z oknem lub bulajem, aby zobaczyć światło dzienne, chyba że ustawisz alarm, nie będziesz miał pojęcia, o której godzinie dnia się obudzisz.

Kiedy masz mały balkon poza pokojem państwowym, daje Ci to szansę na ucieczkę od tłumów, odrobinę prywatności, wieszanie na zewnątrz i cieszenie się widokami i dźwiękami oceanu. Budzenie się rano, picie kawy i oglądanie wielorybów, delfinów i latających ryb było najbardziej uderzającym sposobem na cieszenie się porankiem. Nie każdego dnia można doświadczyć tego typu wspaniałości.

Posiadanie pokoju państwowego z oknem jest lepsze niż brak naturalnego światła w ogóle, ale jeśli spędzisz trochę więcej czasu na balkonie, będziesz cieszyć się swoim rejsem o wiele bardziej. Miło jest mieć balkon w dni wyjazdu i przyjazdu, ponieważ nie trzeba walczyć z tłumem o dobry widok. Będzie mnóstwo czasu na walkę z tłumem, jak na przykład w bufecie czekoladowym, lub w którymkolwiek z bufetów.

Kiedy zbliżysz się do daty wyjazdu, sprawdź, czy nie masz nic przeciwko temu, aby unowocześnić swój pokój. To jest czas, aby uzyskać najlepsze oferty. Czasami można uaktualnić swój pokój za kilkaset dolarów do znacznie ładniejszego pokoju, który można rzeczywiście wdychać. Pokoje mogą być bardzo małe i ciasne, zwłaszcza wewnątrz pomieszczeń stanu; przebywałem w jednym pokoju raz, że był tak mały, musiałem wyjść na zewnątrz, aby zmienić zdanie. Zrób sobie przysługę, zdobądź przyzwoity pokój. Dobra, dość o pokojach, ale słuchajcie moich ostrzeżeń.

Shore Excursions

Zarezerwuj wycieczkę na lądzie na długo przed wyruszeniem w rejs. Wycieczki na brzeg szybko się zapełniają, zwłaszcza te dobre. Jeśli masz ochotę na konkretną wycieczkę, na przykład przejażdżkę katamaranem w St. Thomas lub zip-lining w St. Lucia, zarezerwuj ją jak najszybciej, te wycieczki szybko się zapełniają, a gdy już nie ma biletów, to już ich nie ma, chyba że ktoś odwołał. Nie chcesz wyrzucić kogoś za burtę, tylko po to, żebyś mógł jechać zip-liningiem. To może nie być dobre zakończenie twojej podróży, plus słyszałem, że jedzenie nie jest tak dobre w więzieniu na statku. Żartuję, jedzenie jest świetne wszędzie na statku. To ja próbowałem być zabawny.

Do Freestyle'u czy nie do Freestyle'u?

Kiedy znów będę musiał wybrać, nie będę wybierać freestyle'u. Lubiłam mieć tę samą obsługę kelnerską każdej nocy i ten sam bar. Naprawdę poznajesz ludzi, którzy służą ci na poziomie osobistym, jak na przykład skąd są, czy mają rodzinę, i jak długo służą na statku. Jesz też kolację z tym samym tłumem każdej nocy, to po prostu kolejna okazja, aby poznać ludzi na poziomie osobistym.

Kiedy kelnerzy wiedzą, że będą ci serwować przez tydzień, myślę, że to nadaje inny ton. Są o wiele bardziej przyjacielscy i wciągający, wiedząc, że jeśli będą ci dobrze służyć, napiwek na koniec tygodnia będzie odzwierciedlał to, jak dobrze zrobili. Traktowano nas jak królów i królowe. Nasz serwer barowy przeszedł na drugi koniec statku tylko po to, by przynieść mi dodatkowe oliwki do mojego martini; teraz to jest niesamowita obsługa, to był Karnawał.

Ubieranie się na kolację kilka nocy jest fajne. Zaraz po kolacji idziesz na sesję zdjęciową i robisz kilka zdjęć. Proponuję zrobić kilka zdjęć, bo nigdy nie wiadomo, które wyjdą zajebiste, a płacisz tylko za te, które ci się podobają. Więc nie bój się przebrać na kolację, to dobry moment. Jeśli nie chcesz się ubrać na kolację, nie ma problemu, jedzenie wszędzie. Więc nie martw się, nigdy nie będziesz głodny na rejsie.

Jeśli zamierzasz wybrać się na wycieczkę na brzeg, dobrym pomysłem może być wzięcie późnej kolacji, aby nie spieszyć się z powrotem, ale jeśli masz dzieci, to prawdopodobnie dobrym pomysłem jest wzięcie wczesnej kolacji, jest to jedna z tych rzeczy, gdzie trzeba rozważyć swoje opcje. The late dinner kind of runs into the after-dinner show and it makes it hard to find seats there, so my suggestion is to either eat fast or move over to island time, no worries mun.

Osobiście lubię zaplanowane godziny kolacji ze względu na przyjazną atmosferę i ludzi, których spotykasz. Freestyle był dla mnie samotny i nudny. Możesz jeść kiedy tylko chcesz, ale po prostu podobało mi się całe to towarzystwo na Karnawale, to był naprawdę zabawny statek.

Jedzenie na obu statkach było niewiarygodne. Każda noc jest jak jedzenie w 5-gwiazdkowej restauracji, a pustynie miały za to umrzeć. Myślę, że to właśnie tutaj ludzie w ogóle zyskują na wadze; ponadto można zamówić tyle kolacji, ile się chce, bez ograniczeń. Jedzenie na rejsie jest nieograniczone, to doskonały przykład nadmiernej przyjemności, i będziesz, chyba że nie lubisz jedzenia.