Norwegian Breakaway to ogromny statek wycieczkowy z Nowego Jorku. Moja żona i ja niedawno podróżowaliśmy z Manhattanu na Bermudy i z powrotem na tym niesamowitym statku. Ta recenzja przedstawia nasze wrażenia na temat tego statku wraz z wieloma jego kluczowymi cechami. Były w nim pozytywy i negatywy naszego doświadczenia, a ja postaram się odnieść do nich wszystkich.

Będę tak dokładny, jak tylko będę mógł, ale Breakaway to taki duży statek z tak wieloma rzeczami do zobaczenia i czy wiem, że nie dostanę się do wszystkiego. Intencją tej recenzji nie jest opowiedzenie Ci każdego szczegółu o statku - możesz uzyskać te informacje z NCL - ale przekazanie doświadczenia z rejsu z naszej perspektywy. Mam nadzieję, że pomoże wam to, jeśli rozważacie rejs po Breakaway lub innym statku NCL.

Wcześniej trzy razy odbyliśmy rejsy z NCL. Dwa razy popłynęliśmy na Norwegian Gem, statku, który oboje uwielbialiśmy. Drugi raz płynęliśmy na Norwegian Dawn, statku całkiem podobnym do Gem. Było więc rzeczą naturalną, że na pokładzie Breakaway'u robiliśmy porównania do tych statków. O wielu z tych porównań przeczytacie tutaj.

To był nasz pierwszy rejs od czterech lat, a dzięki naszym wcześniejszym doświadczeniom na NCL Gem wiele się spodziewaliśmy! Pod wieloma względami Breakaway dostarczył, ale pod pewnymi względami się nie udało.

Uwaga: Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w październiku 2015 roku, po moim pierwszym rejsie na Breakaway. Teraz jest wrzesień 2017 roku, a ja wybrałem się w drugą podróż na Breakaway. Szukajcie moich aktualizacji w całym artykule.

Rejs freestyle'owy

Najpierw kilka podstaw o tym, jak działa Freestyle Cruising na Norwegian Cruise Lines. Jeśli byłeś na NCL zanim prawdopodobnie możesz pominąć tę część!

Freestyle Cruising to koncepcja, która ma na celu rozluźnienie harmonogramu i uelastycznienie wrażeń z rejsu. Na przykład: Tradycyjnie, linie rejsowe oferują kilka możliwości wyboru, jeśli chodzi o miejsca siedzące do posiłku. Musisz wybrać jedną z nich i siedzieć tam, gdzie ci każą, z tymi samymi osobami (których być może nawet nie znasz) każdej nocy.

Na NCL wybierasz gdzie i kiedy idziesz na posiłki. Nie musisz siedzieć z nikim innym, jeśli nie chcesz. Masz też więcej opcji w sumie, na prawie wszystko. W niektórych przypadkach wydają się one jak up-sells, ale w większości przypadków miło jest mieć tak wiele możliwości wyboru.

Więc bądźcie świadomi, że NCL Freestyle jest trochę inny. Dla niektórych ludzi jak moja żona i ja jest fantastyczna. Robimy co chcemy, kiedy chcemy, oczywiście w granicach rozsądku. Być może inni, którzy bardziej lubią tradycyjne rejsy, mogą się nie zgodzić.

Pierwsze wrażenia z Breakaway'u

Kierując się w dół Hudson Parkway w kierunku Manhattan Cruise Terminal, można zobaczyć statki wycieczkowe w porcie. Breakaway unosił się nad innymi statkami, mimo że tuż obok niego zaparkował karnawałowy statek. Jest jak ogromny, pływający budynek mieszkalny. NCL Gem jest bardzo dużym statkiem, ale Breakaway jest naprawdę w innej klasie. To był bardzo imponujący widok.

Wewnątrz, każdy statek NCL, na którym kiedykolwiek byliśmy, był po prostu oszałamiający. Breakaway nie jest inny. Nie zdziwiła nas dbałość o szczegóły ani bogactwo. Bycie wiejskim dzieciakiem od lasek sprawia, że czasami czuję się trochę zabawnie. Taka ekstrawagancja nie jest w moim stylu, ale co do diabła, to wakacje.

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą robimy po wsiadaniu, jest ugryzienie. Potem badamy statek. Na Breakawayu jest tak wiele do zobaczenia. Po rejsie po "Gem" mieliśmy pewne wyobrażenie o tym, czego możemy się spodziewać, ale i tak było to przytłaczające. Wyglądało na to, że za każdym rogiem była niespodzianka.

Więc, zagłębmy się w kilka szczegółów!

Staterooms

Na Gem i Dawn zatrzymaliśmy się w balkonowych salonach stanów. Podczas poprzednich rejsów (na innych liniach) wraz z żoną wybraliśmy się do kabin z widokiem na morze i wnętrze. Modernizacja na balkon jest teraz koniecznością. Codziennie zaczynam na morzu obserwując wschód słońca, słuchając muzyki klasycznej i popijając kawę.

Więc, jest moja pierwsza rada: Jeśli możesz, idź z balkonem do pokoju z widokiem na morze. Nie będziesz tego żałować!

Tym razem poszliśmy z mini-suite'em, aż na 14-ty pokład! Dostaliśmy dobrą cenę, więc postanowiliśmy spróbować. Typowe Stateroomy są dość małe, co jest oczekiwane na statku wycieczkowym. Łazienka też jest malutka.

Dla porównania, Mini-suite jest o wiele większy i bardziej pojemny. Większa łazienka i prysznic były szczególnie wygodne. Jestem większym kolesiem, więc miło było nie wciskać się i nie wciskać w miejsca.

Wskazówka nr 2: Jeśli więcej miejsca ma dla ciebie znaczenie, idź z Mini-suite. Jeśli nie, to balkonowa toaleta jest w porządku.

Moja żona i ja zgodziliśmy się, że choć na pewno go nie zmierzyliśmy, to sam balkon wydawał się nieco mniejszy od tego na Gemie. Ale nie uważałbym tego za skargę. Był on idealny dla naszych potrzeb i byłem z niego bardzo zadowolony.

Balkon również został skonstruowany nieco inaczej. Na przykład, na "Klejnocie" prawie niemożliwe było przypadkowe zajrzenie na balkon obok. Przypuszczam, że gdybyś spróbował, mógłbyś to zrobić, ale to wymagałoby wysiłku. Ale to było dość łatwe na Breakaway'u tylko patrząc w dół na długość statku, nawet jeśli nie masz zamiaru tego robić.

Znowu nic wielkiego, ale oznacza to trochę mniej prywatności. Ponadto, jeśli prywatność ma dla Ciebie znaczenie, zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się Twój pokój z balkonem. W niektórych miejscach, jak np. na pokładzie 8, osoby spacerujące wzdłuż publicznej promenady mogły widzieć bezpośrednio na balkony.

Ale i tak nie będziesz robił nic ryzykownego na swoim balkonie. Prawda?

Balustrada balkonowa była trochę niżej na Breakaway'u. Na Klejnocie przypominam sobie, że barierka była prawie płaska, gdy siedziałem na leżaku, co było nieco denerwujące. Na "Breakaway'u" widziałem go z łatwością, więc to jest punkt dla większego statku.