Podróżowanie jest wystarczająco stresujące na początku, ale robienie tego z dzieckiem może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Przytulanie malucha przez nieznaną mu sytuację może wywołać niepokój u wszystkich stron, ale na szczęście możesz złagodzić część stresu, będąc przygotowanym.

W rzeczywistości, podróżowanie z dzieckiem samolotem może być naprawdę zabawne, jeśli jesteś na to przygotowana. Wiedza o tym, co zabrać, co zostawić i czego się spodziewać po dotarciu na lotnisko to klucz do podróży z dzieckiem.

1. Zacznij przygotowywać się dobrze przed wyjazdem

Uporządkuj swoje dokumenty

Jeśli planujesz podróże międzynarodowe, Twoje dziecko będzie potrzebowało paszportu. Pamiętaj, że nawet paszporty w trybie przyspieszonym będą się pojawiać przez kilka tygodni, więc daj sobie dużo czasu przed wyjazdem.

Uwaga: Jeśli podróżujesz z dzieckiem, które nie należy do Ciebie, musisz także upewnić się, że posiadasz dokumenty potwierdzające pozwolenie na podróż z dzieckiem.

Zainwestuj w fotel samochodowy zatwierdzony przez linię lotniczą

Nie wszystkie foteliki samochodowe są dopuszczone do podróży lotniczych. Większość z nich ma na boku naklejkę z informacją, czy są odpowiednie do lotu, ale zawsze warto sprawdzić w linii lotniczej, czy nie mają ograniczeń dotyczących fotelików samochodowych. Niektóre linie lotnicze nie mają żadnych problemów, o ile FAA zatwierdzi fotelik samochodowy, ale inne traktują fotelik jak bagaż i pobierają dodatkowe opłaty.

Odwiedź Doktora w celu przeprowadzenia kontroli przed lotem

Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz podróże międzynarodowe. Dobrze jest mieć czyste rachunki za zdrowie, zanim pojedziesz tysiące mil od domu. Jest to również okazja do zaszczepienia siebie i swojego dziecka, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby, z którymi możesz mieć kontakt.

Uwaga: Nawet przy czystym rachunku za zdrowie warto zainwestować w podróżne ubezpieczenie zdrowotne na wypadek, gdyby coś się wydarzyło podczas pobytu za granicą.

2. Spakuj mądrze swój worek transportowy

Na coś tak małego, dzieci na pewno potrzebują dużo rzeczy. Nawet podczas krótkiej podróży samolotem, będziesz miał torbę wypełnioną po brzegi rzeczami dla dzieci.

Zawsze zrób listę kontrolną i spakuj swój bagaż podręczny, zanim pójdziesz, aby upewnić się, że wszystko pasuje. Daje to możliwość zorganizowania torby tak, aby najpierw dotrzeć do najczęściej używanych rzeczy, takich jak pieluchy i butelki.

Każde dziecko ma specyficzne potrzeby, ale oto kilka sugestii dotyczących Twojej listy kontrolnej do noszenia.

 • Pieluchy
 • Chusteczki
 • Butelki
 • Formuła
 • Zmiana ubrania
 • Zabawki
 • Elementy ząbkowane
 • Pacis
 • Osłona pielęgniarska
 • Przekąski
 • Puste torby z zamkiem błyskawicznym
 • Koce dla dzieci
 • Sanitariat ręczny
 • Pasażerskie torby Goody Bags

Dopasowanie tego wszystkiego do bagażu podręcznego może być dużym wyzwaniem, ponieważ torba szybko się zapełnia i staje się ciężka. Sprawdź wytyczne linii lotniczych oraz zważ i zmierz torbę przed wyjazdem, aby uniknąć dodatkowych wydatków.

3. Opracuj plan startów

Start jest jedną z najtrudniejszych części samolotu dla każdego, ale przynajmniej dorośli wiedzą dlaczego ich uszy bolą; dziecko nie wie i nie ma pojęcia jak to naprawić.

Dając dziecku coś do ssania podczas startu (jak smoczek), miejmy nadzieję, że szczęka będzie poruszać się na tyle, aby złagodzić część bólu spowodowanego zmianą ciśnienia.

Niektórzy rodzice z tego samego powodu starają się karmić wokół startu. Taka taktyka może się sprawdzić, ale istnieje również ryzyko, że dziecko będzie wrzeszczeć o jedzenie podczas oczekiwania na start.

4. Utrzymanie dziecka w zdrowiu i szczęściu podczas lotu

Uczynienie z nawadniania priorytetu

Latanie może cię odwodnić, a u niemowląt zdarza się to znacznie szybciej niż u dorosłych. Jeżeli jesteś na długim locie, uważaj na oznaki odwodnienia i staraj się karmić swoje dziecko jak najwięcej, aby utrzymać je w stanie nawilżenia.

Trzymaj tę małą buźkę pełną

Im mniejsze są, tym częściej muszą jeść, więc im dłuższy jest lot, tym większe są szanse, że Twoje dziecko będzie głodne.

Jeśli Twoje dziecko jest karmione butelką, pamiętaj, aby zapakować więcej niż wystarczającą ilość mleka lub formuły do torby transportowej. Jeśli karmisz piersią, nie stresuj się. Może nie być tak wygodnie w samolocie, jak w zaciszu własnego domu, ale większość rozsądnych osób będzie miała oczy otwarte na siebie. Dobry pokrowiec na karmienie piersią pokryje wszystko, co chcesz zachować prywatność i może być podwójny jako koc, jeśli dziecko zasypia podczas karmienia.

Jeśli nic innego nie robi tej sztuczki, karmienie dziecka sprawi, że będzie ono zajęte przez solidne 15 minut.

Przygotuj się na zmiany w pieluszkach

Zmiana pieluchy w samolocie to ból bez względu na to, jak sobie z tym poradzisz, więc przygotuj się na to. W niektórych łazienkach samolotowych znajdują się stoliki do przewijania, ale jeśli kiedykolwiek byłaś w łazience samolotowej, wiesz, że nie ma tam miejsca na przewijanie dziecka.

Prawdopodobnie lepiej jest przewinąć dziecko na kolanach, jeśli jest wystarczająco małe lub w foteliku, ale to może sprawiać, że ludzie wokół Ciebie będą czuć się niekomfortowo. Rozmawiaj z twoimi stewardesami, i mogą znaleźć przestrzeń w kierunku przodu samolotu lub w obszarze stewardesy, która daje ci przestrzeń i prywatność, aby zmienić pieluchę.

Staraj się unikać zarazków

To jest do bani, że jesteśmy chorzy, ale to jest szczególnie do bani, że dziecko choruje. Samoloty są całkiem dobre w filtrowaniu zarazków, ale nigdy nie można być zbyt bezpiecznym.

Staraj się unikać osób, które wydają się mieć objawy przeziębienia i używaj często środka do higieny rąk dla Ciebie i Twojego dziecka, jeśli to możliwe. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest wylądowanie u lekarza w nieznanym ci miejscu, ponieważ twoje dziecko złapało wirusa w samolocie.

5. Nie trać czasu na wsiadanie i wysiadanie z samolotu

O ile nie ma wyraźnej potrzeby wcześniejszego wejścia na pokład lub wysiadania z samolotu, aby złapać lot połączeniowy, opłaca się siedzieć cicho.

Wczesne wejście na pokład brzmi jak dobry pomysł, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że musisz tam siedzieć przez kolejną godzinę z wietrzącym się niemowlęciem w ramionach. A kiedy wylądujecie, wszyscy inni będą próbowali spieszyć się z samolotu, zostawiając was w ciasnej alejce z dzieckiem, które przez sekundę czuje się cięższe.

6. Dostawanie się do i z twoich wrót

Najbardziej stresującą częścią całej podróży jest często po prostu dotarcie do i z bramy wjazdowej przy jednoczesnym zarządzaniu zarówno torbą, jak i dzieckiem. Wózek spacerowy może być pomocny, ale może też być uciążliwy i sprawiać kłopoty. Na szczęście istnieje jeszcze kilka innych opcji, które znacznie ułatwiają dostęp do dziecka i jego rzeczy.

Noś chustę dla dziecka

Pierwszą opcją jest noszenie dziecka w chuście. Na rynku jest tona, a wszystkie one działają prawie tak samo. Najlepsze jest to, że TSA pozwoli Ci zapewnić bezpieczeństwo podczas noszenia dziecka, pod warunkiem, że chusta będzie miała miękką stronę.

Przymocuj fotelik samochodowy do torby

Innym pomocnym narzędziem, które można znaleźć w Amazonce, jest pasek do siedzenia samochodowego, który pozwala przypiąć fotelik samochodowy do bagażu, aby szybko poruszać się po lotnisku, mając wszystko schludnie odholowane.

7. Staraj się nie stresować zbytnio

Kiedy jesteśmy zestresowani, popełniamy błędy, które tylko pogłębiają nasze problemy. Niemowlęta mogą być potrzebujące, ale ich potrzeby są przynajmniej małe w porównaniu z maluchami i większymi dziećmi. Ty no musisz martwić się o one uciekający daleko, i miejmy nadzieję, że będą spać przez najwięcej męki, robić wszystkie twój przygotowaniom na próżno.