Amtrak został utworzony przez kongres w 1970 r. w celu świadczenia pasażerskich usług kolejowych na terenie całego kraju. Oferuje on codzienne połączenia kolejowe na terenie całych kontynentalnych Stanów Zjednoczonych z wyjątkiem Wyoming i Południowej Dakoty. Amtrak wykorzystuje głównie silniki wysokoprężne z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju, gdzie wykorzystuje napowietrzną energię elektryczną. Wspaniałą rzeczą w podróżowaniu po Amtraku jest to, że wiele stacji kolejowych, na których się zatrzymują w większych miastach, znajduje się w pobliżu lokalnego transportu publicznego, aby ułatwić poruszanie się po mieście.

Popularne trasy Amtrak Routes

Amtrak oferuje trasy cross country, jak również lokalne, regionalne usługi. Ich rozległa sieć tras ułatwia dojazd z miejsca na miejsce. Każda trasa ma swoją własną, niepowtarzalną nazwę. Każdy z ich pociągów, który ma swój parzysty numer, podróżuje albo na północ, albo na wschód. I odwrotnie, każdy pociąg z numerem nieparzystym podróżuje na południe lub zachód. Przyjrzyjmy się bliżej kilku ich trasom.

Acela Express

Pociąg Acela Express jeździ z prędkością do 150 mph, co czyni go najszybszym pociągiem w Stanach Zjednoczonych. Oferuje godzinną obsługę między Waszyngtonem, DC a Bostonem, MA w godzinach porannego i wieczornego szczytu. Jest to wygodny i popularny sposób dojazdu dla osób podróżujących służbowo do głównych miast na wschodnim wybrzeżu. Trasa ta przebiega przez Boston (MA), Providence (RI), New Haven (CT), Nowy Jork (NY), Newark (NJ), Trenton (NJ), Filadelfię (PA), Wilmington (DE), Baltimore (MD) i Waszyngton (DC).

Kalifornia Zefir

Kalifornijski Zefir jest codzienną trasą pomiędzy Chicago i San Francisco. Jest to również jedna z najpiękniejszych tras, ponieważ prowadzi zarówno przez Góry Skaliste jak i Sierra Nevada. Miasta, przy których zatrzymuje się po drodze, są nie mniej spektakularne. Należą do nich Chicago (IL), Omaha (NE), Denver (CO), Grand Junction (CO), Salt Lake City (UT), Reno (NV), Sacramento (CA) i San Francisco (CA). Zakończenie podróży od końca do końca trwa około dwóch dni.

Kardynał/Państwo Hoosier

Stan Kardynał/Hoosier działa tylko trzy razy w tygodniu pomiędzy Chicago a Nowym Jorkiem. Po drodze przechodzi się przez Allegheny Mountains, Shenandoah Valley i wzdłuż brzegów rzeki Ohio. Trasa ta przebiega przez Chicago (IL), Lafayette (IN), Indianapolis (IN), Cincinnati (OH), Charleston (WV), Manassas (VA), Waszyngton (DC), Baltimore (MD), Wilmington (DE), Filadelfię (PA), Newark (NJ) i Nowy Jork (NY).

Coast Starlight

Trasa Coast Starlight jest codzienną trasą pomiędzy Seattle i Los Angeles. Oferuje ona malowniczą przejażdżkę przez Pasmo Kaskadowe i wzdłuż brzegu Oceanu Spokojnego. Trasa ta prowadzi przez Los Angeles (CA), San Francisco (CA), Sacramento (CA), Portland (OR) i Seattle (WA).

Półksiężyc

Trasa The Crescent oferuje codzienne połączenia między Nowym Jorkiem a Nowym Orleanem. Przecina ona dużą część południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Przystanki po drodze obejmują: Nowy Jork (NY), Newark (NJ), Filadelfia (PA), Wilmington (DE), Baltimore (MD), Waszyngton (DC), Aleksandria (VA), Lynchburg (VA), Greensboro (NC), Charlotte (NC), Spartanburg (SC), Greenville (SC), Gainesville (GA), Atlanta (GA), Birmingham (AL), Tuscaloosa (AL), Hattiesburg (MS) i Nowy Orlean (LA).

Empire Builder

Trasa Empire Builder jest codzienną trasą pomiędzy Chicago a Seattle lub Portland. Podąża ona za fragmentami podróży, z której słyną Lewis i Clark. Jest to również bardzo piękna podróż przez Twin Cities w Minnesocie, następnie przez równiny Północnej Dakoty, przez niesamowite Gassmann Coulee Trestle, a następnie do kraju Big Sky w Montanie. Ponadto, w drodze do stanu Waszyngton zabierze Cię ona przez Park Narodowy Gletscher Mountain w drodze do Waszyngtonu. Trasa ta oferuje przystanki w Chicago (IL), Milwaukee (WI), Wisconsin Dells (WI), St. Paul (MN), Fargo (ND), Grand Forks (ND), Minot (ND), Spokane (WA) oraz Seattle (WA) lub Portland (OR).

Lake Shore Limited

Trasa Lake Short Limited jest codzienną trasą pomiędzy Chicago a Nowym Jorkiem. Przebiega ona wzdłuż południowego brzegu jeziora Michigan, jeziora Erie i kanału Erie. Trasa ta oferuje przystanki w Chicago (IL), South Bend (IN), Toledo (OH), Cleveland (OH), Erie (PA), Buffalo (NY), Syracuse (NY), Albany (NY) oraz Nowym Jorku (NY) lub Bostonie (MA).